Nově objevená bakterie Thiomargarita magnifica je hotovým gigantem mezi bakteriemi. Svou velikostí překvapila i vědce, kteří se až doposud domnívali, že bakterie takových rozměrů zkrátka nemohou existovat. Pro člověka neškodná Thiomargarita magnifica se proto díky své velikosti dosahující 1-2 cm stala opravdu zajímavým objevem.
Nečekaný objev
Bakterii objevil mořský biolog Oliver Gros v Karibiku. Sdružená bílá vlákna bakterií byla přichycená především k mangrovům, ale také k ústřicím a dalším povrchům. Grose při tom pohledu samozřejmě ani nenapadlo, že by se mohlo jednat o bakterie.
Když se pak ukázalo, čím bílá vlákna skutečně jsou, získaly bakterie podle své velmi nadprůměrné velikosti pojmenování. Magnifica totiž vychází z latinského slova magnus, tedy česky – velký.
Neobvyklá velikost
Když se řekne bakterie, většina lidí si představí miniaturní organismus, který není možné vidět pouhým okem. Nově objevená bakterie tyto představy předčila – s její velikostí ji lze spatřit i bez mikroskopu.
Většina bakterií se velikostně pohybuje v rozmezí 0,3-10 mikrometrů. Dosavadní velikostní rekordmanka Thiomargarita namibiensis dosahovala dokonce 750 mikrometrů. Thiomargarita magnifica však nasadila nový rekord a všechny tyto rozměry několikanásobně předčila. Její průměrná velikost je totiž 9000 mikrometrů (0,9 cm). Může však dorůstat i větších rozměrů.
Už dříve byly známé bakterie, které mohly tvořit několikacentimetrová vlákna. Tato vlákna se však skládala z několika stovek až tisíců bakteriálních buněk. Nově objevená bakterie je však pouze jednou jedinou bakteriální buňkou.
Vědci se až doposud domnívali, že je nemožné, aby bakterie dosáhla takové velikosti. Měli za to, že velikost bakterií omezuje vzdálenost, kterou dokáží urazit molekuly, které bakterii zásobují živinami a zároveň z ní odvádí odpadní látky. Thiomargarita magnifica ale dokazuje opak a je proto velmi významným vědeckým objevem.
Bakterie nejsou tak jednoduché organismy, jak jsme se domnívali
Velikost bakterie není to jediné, co ji činí tak výjimečnou. Má i další zajímavé vlastnosti – její struktura je složitější než u jakékoliv jiné známé bakterie. Svou DNA ukládá do membránových vaků, které si můžete představit jako jakési balíčky. To je však typické pouze pro složitější organismy. V bakteriích se DNA obvykle pohybuje volně v cytoplazmě.
Vědci si díky tomuto objevu uvědomili, že definice bakterií jako zásadně jednoduchých organismů je pravděpodobně chybná. Jak uvedla mikrobioložka Petra Anne Levin z Washingtonské univerzity na webu nationalgeohraphic.com: „Hlavním poselstvím je, že bychom neměli podceňovat bakterie jako jednoduché organismy, protože tato definice je zastaralá,“ říká. „Bakterie jsou nekonečně přizpůsobivé a měli bychom očekávat, že je uvidíme v široké škále velikostí.“
Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.