Jamajka uhranula mnoho cestovatelů svou přírodní krásou a tropickým podnebím. Svět obohatila o mnoho famózních sportovců a kultuře dala reggae. Hluboké kořeny zde má ale i těžební průmysl, jehož důsledkem jsou takzvaná „rudá jezera“, která tvoří nehezké kaňky v tomto karibském ráji. Ve skutečnosti se ale o žádná jezera nejedná. Červené plochy, které můžete vidět třeba na leteckých mapách, jsou ve skutečnosti odpadní nádrže naplněné bahnem vznikajícím při zpracování bauxitu na oxid hlinitý.
Rudé bahno jako odpad z těžby bauxitu
Bauxit je základní surovina pro výrobu hliníku, který je pro jamajský průmysl významným exportním artiklem. Jeho zpracování ale vytváří obrovské množství odpadu, jenž představuje rudé bahno. To se ukládá do zadržovacích nádrží, která na člověka netušícího, o co se jedná, působí až mimozemsky. Na Jamajce lze takové nádrže objevit poblíž měst Hayes, Warminster či Battersea. Nic ale není růžové. Bahno obsahuje vysoké koncentrace chemikálií a kovů, což může mít škodlivý vliv na životní prostředí.
Během půldruhého století těžby a zpracování bauxitu na Jamajce se v těchto nádržích nahromadilo přes 22 miliard hektolitrů odpadu. Aby nedošlo k ekologické katastrofě, například v důsledku protržení nádrží nebo kontaminace podzemních vod, panují v okolí dolů přísná pravidla, na která dohlíží státní instituce. Nádrže na bahno musejí mít například zpevněné nepropustné stěny.
Přesto mají lidé žijící v jejich okolí strach o vlastní zdraví. Například v loňském roce si stěžovali obyvatelé města Hayes na problémy s prachem a kvalitou pitné vody. Tamní důl na bauxit je přímo přilehlý k obydlené oblasti a nejbližší domy od červeného jezera dělí jen silnice. Obyvatelům města vadí prach v ovzduší, který jim nejenže zanechává špinavé záclony, ale také způsobuje respirační potíže. Další mají pocit, že jim z kohoutků teče nekvalitní voda, která při mytí a koupání „kouše“ do kůže.
Laboratorní analýza sedmnácti vzorků podzemních vod a sedmi přilehlých studní však žádnou kontaminaci neprokázala. Provozující společnost také možnost kontaminace popřela a dokonce tvrdí, že si obyvatelé města stěžují jen proto, že fabrika nemůže přijmout všechny žadatele o práci. Přesto zaměstnává tisíce osob. Mimochodem těžební průmysl je na Jamajce jedním z hlavních sektorů zaměstnanosti.
Dvakrát eko. Ekonomika a ekologie
Těžba bauxitu a produkce oxidu hlinitého přináší ostrovnímu státu značné příjmy. Nicméně na druhou stranu musí společnosti vlastnící rafinérie dodržovat ekologické standardy a neustále investovat do technologií, které minimalizují riziko ekologické katastrofy.
Červená jezera, která na první pohled působí zajímavě, jsou na Jamajce jasnou připomínkou, že příroda je unikátní, ale křehká a je ji potřeba důsledně chránit. Ostatně, pokud se podíváte na satelitní mapu Jamajky, překvapí vás množství rudých ploch, které se nejvíce vyskytují na jihu a v centrální části ostrova.
Infobox:
Ve světě se vyskytují i jiná podobně zbarvená jezera. Často je zdrojem výrazného zbarvení výskyt bakterií, jejichž pigment vytváří výrazné odstíny vody. Příkladem jsou jezera Hillier v Austrálii, Retba v Senegalu, Natronové jezero na pomezí Keni a Tanzánie nebo mexická jezera Las Coloradas.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.