keška
Foto: Pixabay

Jakkoli je pro spoustu lidí navštěvování komentovaných prohlídek hradů, zámků a dalších turistických míst zajímavé, objevují se nové způsoby, které kromě výletu za poznáním přináší i další atributy. Jedním takovým koníčkem je právě geocaching, spojující turistiku, sport, dobrodružství, zábavu i poznání.


Jak „keškování“ funguje

Princip funguje na zakládání schránek, které se nalézají na zajímavých místech, ať už blízko historických památek, přírodních krás či míst s tajemnou atmosférou. Takováto schránka je následně zaevidována do společného „kešáckého“ programu, který je volně dostupný na internetu a od této chvíle může být místo sdíleno s ostatními zájemci. Schránka by měla obsahovat především informace o dané lokalitě, ale i tužku a logbook (sešit nebo knížečku, do nichž se zapíšeme, coby další z nálezců).

Související:  Český kras je bránou do dávné minulosti i místem pro romantické toulky

Schránky je možno nalézt jednoduše umístěné kdesi pod kamenem, nebo složitě ukryté třeba i ve výšce. Získání takovéto kešky je pak podmíněno také fyzickou zdatností. Kešky se odlišují i co se náročnosti terénu či velikosti schránky týče. Některé jsou na svém místě trvale, jiné jsou časově omezené a pro profisběratele o to cennější, neboť je jen omezený počet těch, kteří ji mohou získat.

„Kačer“, jak se hledač kešek slangově nazývá, si jednoduše najde kešku tam, kam zrovna vyráží, nebo naopak zvolí místo podle typu kešky. Pomocí GPS souřadnic následně najde místo a začne hledat schránku samotnou.


hledání v mapě
Často je k nalezení „kešky“ potřeba i mapa. Foto: Pixabay

Pro koho je tento koníček vhodný a koho láká nejvíce

Vzhledem k různé obtížnosti získání jednotlivých kešek lze tento koníček doporučit většině turistů, kteří jsou pohybově nelimitovaní. Pokud však člověk nechce složitě lézt v korunách stromů, vydá se za keškou s menší obtížností.

Geocaching povětšinou přitahuje turisty, kteří chtějí zkusit něco nového a tím je nestandardní způsob objevování. Záleží pak na každém, zda zůstane u občasného zpříjemnění si volného odpoledne, nebo se posune na vyšší úroveň, kde se cíleně snaží o co největší počet co nejkvalitnějších kešek.

Související:  Možnosti velkoměsta nebo klid venkova? Jakou z variant upřednostňujeme jako místo našeho domova?

Jaká jsou hlavní lákadla geocachingu

Je jich nespočet, ať už objevování, zábava, dobrodružství, soutěžení, pohyb nebo adrenalin. Zejména prohledávání odlehlých, přírodou pohlcených míst, je lákadlem především dobrodruhům hledajícím adrenalin. Ten však může nabídnout i keška umístěná v silně frekventované lokalitě. Ne každý má odvahu na nechápající pohledy kolemjdoucích či jejich případnou reakci.

Objevování a zábava je pak samozřejmostí u každé kešky, neboť nabídne nové informace i zajímavé rozptýlení během cesty na souřadnicemi určené místo.

Pohyb k hledání kešek neodmyslitelně patří. Je však třeba dbát na bezpečnost, pokud se keška nachází na místě nezabezpečeném či špatně přístupném.

procházka
Někdy se dá hledání „kešky“ spojit s procházkou do přírody. Foto: Pixabay

Zdravá závislost i zábavné soupeření

O tom, že se z koníčku může stát závislost v pozitivním slova smyslu, netřeba diskutovat. Jedná se o lákavou verzi turistiky, která nabízí nový druh poznání i zdravého soupeření. Neboť čím víc kešek, tím lepší pocit z překonání limitů vlastních i ostatních spolukačerů.



avatar

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata spjatá s historií, urbexem, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata spjatá s historií, urbexem, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Similar Posts