12. dubna 1961 vynesla kosmická loď Vostok 1 Jurije Gagarina na oběžnou dráhu. Stal se tak prvním člověkem, který se ocitl ve vesmíru. Jeho cesta začala na kosmodromu Bajkonur, na nejstarším a stále největším kosmickém zařízení na světě. Dnes, ač je zařízení ruské, se nachází v Kazachstánu a navštívit jej můžete i vy.
Utajovaný projekt byl rychle odhalen
Kosmodrom Bajkonur byl postaven v padesátých letech minulého století jako přísně tajné zařízení pro testování raket a zároveň jako základna pro utajené operace sovětského vesmírného programu. Aby Sověti zmátli soupeře ve vesmírných závodech během studené války, nazvali kosmodrom Bajkonur podle více jak 300 kilometrů vzdáleného těžařského města.
Polohu startovacího komplexu se jim ale nepodařilo utajit na dlouho. V létě 1957 spatřil zařízení jeden z pilotů amerických špionážních letadel U-2 právě v době, kdy na Bajkonuru docházelo k testům mezikontinentálních balistických střel. U-2 byla speciálně vyvinutá letadla ke špionážním účelům a jejich předností byla schopnost dlouhého letu ve výšce kolem 20 kilometrů.
Slavná prvenství kosmodromu Bajkonur
Několik měsíců po odhalení kosmodromu, 4. října 1957, byl z Bajkonuru do vesmíru vypuštěn Sputnik 1, vůbec první umělá družice. Tehdy se začal psát kosmický věk lidstva. První Sputnik nenesl žádné výzkumné přístroje, ale pouze vysílačku a jeho jediným cílem bylo ověřit, zda je vůbec let do vesmíru možný.
Několik týdnů po úspěšném experimentu se Sputnikem 1 došlo k další významné události rané éry kosmického věku. 3. listopadu 1957, pouhé čtyři týdny po rozhodnutí vypustit do kosmu další družici, vynesla sonda Sputnik 2 do vesmíru první zvíře. Tím byla slavná Lajka, oříšek z ulice, který podstoupil tvrdý výcvik pro splnění jediného úkolu, který končil nevyhnutelnou smrtí. Lajka, jejíž cesta začala na Bajkonuru, poskytla vědcům důkazy o tom, že živý tvor může pobyt v kosmu přežít a otevřela tak lidem cestu do vesmíru.
Ještě než ale kosmodrom opustil Jurij Gagarin, došlo zde k vážné nehodě. V roce 1960 vybuchla v areálu kosmodromu vojenská raketa a exploze si vyžádala desítky životů. Ani to nezastavilo Sověty k dalšímu slavnému prvenství a o rok později se Gagarin vznesl vstříc nebi.
Bajkonur přitahuje zvědavce z celého světa
Bajkonur je stále nejaktivnější kosmodrom na světě, a to hlavně díky svojí poloze. V této části světa je totiž nejvíce jasných nocí na planetě. Svoji vesmírnou misi zde zahájil i československý kosmonaut Vladimír Remek a dodnes odsud startují sondy i mise k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Při kosmodromu vzniklo nové město Bajkonur, kde žijí převážně jeho zaměstnanci. Přesto část komplexu chátrá a při pohledu na něj poznáte, že zlatá éra ruské, potažmo sovětské kosmonautiky, je dávno pryč.
Dnes už není Bajkonur přísně střeženým místem. V muzeu nedaleko kosmodromu se návštěvníci dozví detaily ze sovětské a ruské kosmické historie, odhalí tajemství dříve přísně střežených vesmírných programů a pro opravdové nadšence jsou připraveny i vyhlídky na starty kosmických misí.
V Bajkonuru dnes fungují dvě městská letiště Krainiy a Yubileyniy, kam nepravidelně létají charterové lety z Almaty a Moskvy. Kosmodrom je napojen na železnici. Toužíte-li tedy po dobrodružné cestě, můžete se až do Bajkonuru dostat vlakem. Stanice u kosmodromu se jmenuje Tyuratam. Nejbližší velké město je Kyzylorda, kam létají pravidelné linky a nejjednodušší cesta k Bajkonuru je právě odsud.
Galerie:
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.