Azory
Foto: Pixabay

Portugalským souostrovím v Atlantském oceánu, které představuje lákavou turistickou destinaci, není rozhodně jen Madeira. Značné oblibě se těší i Azory, jež se nacházejí v oblasti Makaronézie zhruba 1500 km od hlavního města Portugalska Lisabonu. Proč stojí za to o cestě do tohoto „nejvzdálenějšího regionu“ Evropské unie vůbec uvažovat?


Azory vábí nádhernou přírodou, příjemným podnebím i historií

Jednou z předností tohoto souostroví je skutečnost, že zde panuje takové počasí, které do této destinace dovoluje vyrazit na dovolenou v průběhu celého roku. V moři se lze koupat od jara do podzimu, když se teplota vody obvykle pohybuje mezi 17-24 °C. Na Azorech panuje ideální klima i pro vycházky do místní přírody, jež je někdy díky své kráse přirovnávána k té novozélandské.

Související:  Kapverdy. Téměř neznámá alternativa Kanárských ostrovů

Milovníci historie si jistě při pobytu na Azorských ostrovech nenechají ujít prohlídku města Angra do Heroísmo, jež se nachází na Seznamu světového dědictví UNESCO. Jeho historie sahá až do 16. století, kdy fungovalo jako významná křižovatka lodních tras. Tamní pevnost svatého Jana Křtitele a pevnost svatého Šebestiána potěší oko příznivců novověké vojenské architektury. UNESCO vede na svém seznamu i vinařskou kulturní krajinu na ostrově Pico, která se vyznačuje černými nízkými zídkami z čediče, jež zde byly stavěny již od 15. století. Tyto zídky vytvářejí síť uzavřených prostor, v jejichž vnitřku se daří vinné révě, která je chráněna před větry i mořskou vodou ze vzduchu.

Největším a současně hlavním městem Azorských ostrovů je Ponta Delgada. Jeho dějiny sahají až do středověku. K zajímavým památkám, které zde je možné obdivovat, bezesporu patří kostel São Sebastião z 16. století a klášter Nossa Senhora da Esperança. V klášteře se nachází soška Cristo dos Milagres, již klášteru daroval papež Pavel III. Její zásluhou se tento klášter proměnil ve významné poutní místo.


Sopečná jezera lze využít i v gastronomii

Azory jsou souostrovím sopečného původu, které se může pochlubit celou řadou sopečných jezer. Nejznámějším je zřejmě Lagoas das Furnas na ostrově São Miguel. Jeho jedinečností jsou přírodní horká vřídla, která jsou využívána i k tepelné úpravě specialit portugalské kuchyně. Do hrnce se dá maso, zelenina a příloha, posléze se umístí do země a za půl dne je pokrm možné konzumovat.

Plody moře jsou nezbytnou součástí azorského jídelníčku

Azorská kuchyně je velmi rozmanitá a uspokojí i největší labužníky. Její základ představují plody moře, mezi kterými mají převahu humři a humrům příbuzný caraco, krab a malé mušličky zvané cracas a ameiojas. Mořské ryby se servírují pečené, grilované a domorodci z nich umí připravit výborné rybí vývary. Z masa je oblíbené hlavně hovězí. Povinností je zmínka o sýrech, jež jsou hojně vyváženy na pevninu. Nejznámější značkou, která představuje záruku kvality, je Queijo de São Jorge.

Azory jsou jediným evropským územím s čajovými plantážemi

Azorské ostrovy se chlubí i jedinými dvěma čajovými plantážemi v Evropě. V továrně Porto Formoso je možnost seznámit se nejen s procesem zpracování čaje a jeho tradicí pěstování, ale rovněž jej ochutnat.

Podívejte se na krásy souostroví Azory:Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.

Similar Posts