Povedený zahraniční výlet je možné zvládnout za předpokladu, že si člověk trochu přivstane, i během jediného dne. Také v bezprostřední blízkosti českých hranic se totiž nachází velmi zajímavá města, která rozhodně stojí za to navštívit. Typickým příkladem je hlavní město rakouské spolkové země Horní Rakousy Linz, který se nachází pouhých 70 kilometrů od Českého Krumlova. Ne nadarmo byl Linz zvolen jako Evropské hlavní město kultury roku 2009.
Starý i Nový dóm vábí milovníky architektury
Dominantou města jsou církevní památky, z nichž nejznámější je katedrála Neposkvrněného početí Panny Marie, označovaná rovněž jako Nový dóm. Kromě výjimečného zážitku při návštěvě vnitřních chrámových prostor láká i krásnou vyhlídkou z vysoké kostelní věže. Zatímco Nový dóm byl dostaven až roku 1924, Starý dóm, který nese název kostel svatého Ignáce, byl vybudován v době baroka ve druhé polovině 17. století. Milovníci tohoto uměleckého stylu mohou v jeho vnitřku obdivovat charakteristickou barokní výzdobu, jako jsou sloupy a sochy z růžového mramoru.
Rudolf II. by dnes zámek v Linci nepoznal
Každé významné město se může zpravidla pochlubit i svým zámkem a Linz není v tomto ohledu výjimkou. Tamní zámek byl vystavěn na místě původního hradu z 8. století na příkaz Rudolfa II. Dnes zde má své sídlo Zámecké muzeum a zájmu turistů se těší také sbírky Zemského muzea.
Zámek představuje zajímavou synkrezi mezi historií a modernou, když jedna z jeho částí byla po požáru roku 1800 nově postavena teprve roku 2009 a je vybudována ze skla a oceli, což je samozřejmě některým konzervativcům trnem v oku.
Při návštěvě ZOO si nenechte ujít výhled z Pöstlingbergu
Výlet do Linze je možné spojit s návštěvou tamní zoologické zahrady, která chová více než 600 druhů živočichů. Známá je svým tropickým pavilonem, mezi jehož exotickými obyvateli nechybí hroznýši nebo opice. ZOO se rozprostírá zhruba v polovině cesty na kopec Pöstlingberg, jehož vrchol je možné zdolat i prostřednictvím historické horské dráhy. Návštěvníkům se odtud opět naskytne půvabný výhled na město.
Milovníci flóry ze svého programu jistě nevynechají výlet do botanické zahrady, která každý rok přivítá zhruba 100 000 turistů, kteří na ploše 4,2 hektaru spatří více než 8000 rostlinných druhů.
Symbolem města je slavný linecký koláč
Při návštěvě města je povinností zajít do cukrárny a ochutnat tu slavný mřížkový linecký koláč, jehož receptura je prvně zmiňována již roku 1653. Někdy se uvádí, že je linecký koláč nejstarším koláčem svého druhu na světě.
Našinec rozhodně nebude mít s místní kuchyní problém, protože se zásluhou dlouhé společné historie i blízkosti hranic do značné míry podobá té naší. V místních restauracích tak běžně podávají špekové i škvarkové knedlíky, sekanou nebo vepřovou pečeni s křupavou kůrčičkou.
Cestovat do Lince lze nejen autem, ale i přímým vlakovým spojením z Prahy nebo z Českých Budějovic. Pokud zvolíte první možnost a pojedete po dálnici, nezbytností je rakouská známka. Vzhledem k blízkosti hranic se ale celkem bez problémů můžete zpoplatněným úsekům vyhnout.
Galerie:
Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.