Arktická ledová čepice dosahuje svého minima během září. Letos se ledová pokrývka v Severním ledovém oceánu a přilehlých mořích stáhla na druhou nejnižší hodnotu v historii měření, které začalo v 70. letech. Analýza satelitních dat agentury NASA a amerického Národního datového centra pro sníh a led (NSIDC) ukazuje, že minima bylo s největší pravděpodobností dosaženo 15. září 2020, kdy se tání ledu zastavilo na hodnotě 3,74 milionu km2.
V zimě pokrývá led téměř celou plochu Severního ledového oceánu i sousedních moří. Tato pokrývka během roku prochází změnami. Zatímco na podzim a v zimě se ledová plocha zvětšuje a houstne, od konce jara do konce léta je tomu naopak. Rozsah letního ledu ovlivňuje polární ekosystémy a má vliv na globální počasí a mořské proudy.
V posledních desetiletích dochází k velkému úbytku letního ledu. Nejnižší rozsah byl zaznamenán v roce 2012. Tehdy ale ledovou masu výrazně ovlivnil cyklón, který odlámal okrajový led a ten roztál v teplejších oblastech. Letos ale k ničemu podobnému nedošlo, a tak vědci považují letní ledové minimum za vůbec nejhorší v historii sledování.
Rychlé tání arktického ledu odstartovala sibiřská vlna veder na jaře. Tehdy se teploty v polárních oblastech pohybovaly o 8 – 10 stupňů nad průměrem. V důsledku rychlého jarního tání se minimální rozsah teprve podruhé v historii snížil pod 4 miliony km2. Oproti průměru minimálního ročního rozsahu z let 1981 – 2010 jde o ztrátu 2,48 milionu km2. Třetí nejmenší rozsah letní ledové čepičky byl zaznamenán v loňském roce, kdy se tání zastavilo na hodnotě 4,15 milionu km2.
Severní ledová pokrývka mizí v posledních letech rychleji, protože se nestíhá vytvořit takzvaný víceletý led, který se formuje několik zim. Tenká vrstva nového ledu se během léta neudrží a tání se stále více dotýká starého ledu. Ten je navíc ohrožován teplejší vodou proudící z Atlantiku, která se dostává k ledu zespodu. V minulosti k tomuto efektu nedocházelo, neboť víceletý led chránily studené arktické vody.
Druhý nejnižší zaznamenaný rozsah mořského ledu je ale jen jedním z mnoha důsledků rychlého oteplování v Arktidě. Severním oblastem hrozí lesní požáry a tání permafrostu, které letos vedlo k úniku ropného paliva v Norilsku.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.