Bělomořsko-baltský kanál
Bělomořsko-baltský kanál. Foto: Alexxx1979, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

Bělomořsko-baltský kanál je 227 kilometrů dlouhý průplav spojující vody dvou oceánů. Na první pohled velkolepé dílo, o kterém bylo uvažováno již dlouhá staletí před jeho vybudováním, není vrcholnou ukázkou lidské píle a odhodlání, ale spíše mementem ohavnosti stalinistického režimu. Praktické využití stavby v roce 1933 bylo již po jejím dokončení v podstatě nulové a ani dnes po mnoha úpravách nesplňuje to, co bolševické plány deklarovaly.


Dobrá myšlenka s barbarským provedením

Myšlenka propojení Baltského a Bílého moře, tedy Atlantiku se Severním ledovým oceánem, byla sama o sobě dobrá. Mnoha lodím by cesta sovětským vnitrozemím skrze systém kanálů a jezer ušetřila spoustu kilometrů a času, protože by nemusely obeplouvat celou Skandinávii. To, jak se s dílem bolševici v čele se Stalinem a Naftalijem Frenkelem, strůjcem prvních sovětských gulagů, popasovali, ale ukazuje neschopnost jakékoliv konstruktivní práce tohoto zrůdného režimu.

Vybudování kanálu mělo být pro nové sovětské mocenské struktury ukázkou, že to, co nedokázal carský režim za několik století, zvládnou komunisté za několik měsíců. První plány na kanál spojující oba oceány se totiž zrodily již ve 14. století, ale nikdy nedošlo k reálnému zahájení stavby. Stalin se navíc chtěl ukázat před Západem jako schopný vůdce.

Související:  Patomský kráter. Podivný útvar uprostřed sibiřských lesů

Příprav realizace se chopil Naftalij Aronovič Frenkel. Bez jeho obludného plánu by Sověti nebyli schopni sehnat a ani zaplatit dostatek dělníků, natož pak inženýrů. Frenkel začal v roce 1930 připravovat systém táborů, do kterých byli hromadně umisťováni političtí vězni. Stalin pak nechal nasadit na práce i lidi, převážně pravoslavné křesťany, kteří žili v zapomenutých vesnicích v okolí zamýšleného průpravu. Technická část kanálu byla násilně předána inženýrům rovněž nuceně nasazeným. Ti byli do Arktidy vysláni na základě smyšlených obvinění.


Stalinistická Potěmkinova vesnice s hromadou mrtvých

Stalinova představa rychlého dokončení za 18 měsíců začala mít trhliny hned na začátku. Pracovalo se totiž převážně na zmrzlé půdě, která se v létě měnila v bahno. Do oblasti byli posíláni další lidé na základně nesmyslných obvinění. Oficiální statistiky hovoří o 150 000 nuceně nasazených pracujících bez jakékoliv mzdy, ve skutečnosti jich však bylo daleko více. Podle odhadů historiků to mohlo být až 180 000. Ani tak se bolševikům nedařilo plnit nesmyslné normy. Unavení dělníci byli nuceni stále zvyšovat svůj výkon, což se samozřejmě nedařilo a lidé začali umírat vyčerpáním.

Související:  Hladomor na Ukrajině. Jak se Stalin „postaral" o obilnici Evropy

Kanál se podařilo dokončit za dvaadvacet měsíců. Jen pro srovnání, Suezský průplav, který je o 30 kilometrů kratší, se budoval 10 let. Ukvapenost prací však měla své důsledky. Nejenže v krutých arktických podmínkách zemřelo minimálně 12 tisíc osob (některé zdroje udávají i 100 tisíc mrtvých), ale dílo bylo prakticky ihned po svém vzniku k ničemu. Hloubení kanálu totiž probíhalo celé jen za pomoci ručních nástrojů a již od počátku bylo jasné, že výsledek bude hezký naoko, ale větší lodě jím stejně neproplují.

Bělomořsko-baltský kanál je ukázkou bolševické zrůdnosti. Přeživší muži a ženy, kteří pracovali v krutých podmínkách Arktidy, byli posláni do jiných gulagů nebo na stavby dalších sovětských děl. Údajně kvůli převýchově, aby se z nich stali lepší lidé. Kanál musel být několikrát prohlubován a rozšiřován, přesto nesplňuje moderní standardy. Velké lodě tak musí stále plout kolem Skandinávie.

V Sovětském svazu, poté i v Rusku, se ještě dlouho vyráběly cigarety se vzduchovým filtrem značky Bělomorkanal, takzvané bělomorky. I proto byl jinak nepříliš využívaný průplav poměrně známý. Kouřil je i vlk v kresleném seriálu Jen počkej zajíci. Značka Bělomorkanal se však v Rusku zřejmě znovu objeví, protože se ze země v souvislosti s napadením Ukrajiny stahují západní značky.

Galerie:



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře (2):

  1. Co do toho autor zamotal? Článek jen ukazuje, že se u mongoloidů na východě za 90 let nic moc nezměnilo.

  2. Tak já nevím, plán byl.18 měsíců, dokončen byl za 22 a měl zpoždění 7? Podivné počty stejně jako to, co do toho článku autor dokázal všechno zamotat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *