Qin Shi Huang
Qin Shi Huang. Zdroj: Volné dílo, Wikimedia

První vládce sjednocené Číny Qin Shi Huang toužil objevit elixír věčného života. Děsil se smrti, proto většinu svého času věnoval hledání substance, jež by mu zaručila vyhnutí se nevyhnutelnému. Je ironií, že právě při tomto nekonečném hledání se nakonec otrávil jedním z jeho domnělých přípravků zaručujících věčný život.


Cesta za nesmrtelností

Qin Shi Huang (259–221 př. n. l.) trpěl vskutku neobvykle intenzivním strachem ze smrti. Po celá desetiletí posílal každého učence ze svého okolí na různé cesty za elixírem, který by mu zaručil věčný život. V paláci si nechal zakrývat všechna okna záclonami. Kdokoliv prozradil, kde se vládce právě nacházel, dostal ten nejhorší trest.

Brutální posedlost

V roce 211 př. n. l. spadl meteor poblíž břehů Žluté řeky. Údajně na sobě nesl nápis: “První vládce zemře a jeho země bude rozdělena.” Qin Shi Huang byl vzteky bez sebe. Trval na nalezení původce znepokojivého vzkazu. Když se k přiznání nikdo neměl, nechal popravit všechny obyvatele dotyčné oblasti. Poté nechal meteor rozbít na kousky, aby si nikdo zprávu na něm nemohl znovu přečíst.

učenci
Učenci a alchymisté vytvářeli pro vládce elixír života. Marně. Ilustrační obrázek, zdroj: Volné dílo, GetArchive

Když se k Huangovi dostala informace, že alchymisté, kteří mu slíbili elixír života, ve skutečnosti lhali, vládce opět propadl zuřivosti. Nechal vytáhnout 460 učenců z jejich domovů a přivléct je k místu, kde na ně čekala velká jáma. Huang, zaslepený vztekem, přikázal naházet tehdejší nejmoudřejší muže ze svého okolí do jámy a pohřbít je zaživa.


Předčasný konec

Vládce vyzkoušel za svůj život nespočet různých rádoby elixírů připravených rádci. Na cestě domů z páté výpravy na východ Číny zastavil v paláci v Hopei, protože se necítil dobře. Ukázalo se, že je vážně nemocný. Užíval totiž tablety připravené jedním ze svých alchymistů. Ve skutečnosti obsahovaly jedovatou rtuť, tehdy obvyklou složku různých čínských elixírů. Huang si ale vzal smrtelnou dávku a ještě tu noc zemřel.

Posedlá cesta za nesmrtelností stála vládce život. Dožil se pouhých 49 let a kvůli svému fanatismu za sebou zanechal stovky mrtvých. Po jeho smrti vypukla civilní válka a Huangova sjednocená Čína se rozpadla.Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *