D.B. Cooper
Podobizna pachatele. Zdroj: FBI, Volné dílo

24. listopadu 1971 přišel k letištní přepážce v Portlandu muž, který si říkal Dan Cooper. Za hotovost si tam koupil letenku na let č. 305 do Seattlu. Zkrátka obyčejný muž, který si kupoval letenku – na tom nebylo vůbec nic zvláštního. Tedy až na to, že se tím odstartovala jedna z největších leteckých záhad, kterou ani agenti FBI nedokázali nikdy vyřešit.


Nenápadný muž s promyšleným plánem

Cooper byl suverénní čtyřicátník, který nebyl podle popisu svědků vůbec ničím nápadný. V onen den měl na sobě oblek s černou kravatou a bílou košili. Když se usadil v letadle, objednal si bourbon se sodou. Potkat ho, pravděpodobně byste daného muže považovali za nějakého podnikatele, který si chce s drinkem v ruce v klidu užít let.

Během letu pak předal letušce papírek s jakýmsi vzkazem. Letuška vzkaz vzala na vědomí, ale příliš pozornosti mu nevěnovala – myslela si, že se ji Cooper snaží svést a tak jí napsal své číslo. Koneckonců, to se letuškám stává poměrně běžně. Papír si proto schovala, aniž by si přečetla, co na něm stojí.

Když pak kolem Coopera opět procházela, zastavil ji a řekl, že by si ten vzkaz přeci jen měla raději přečíst. Letuška ho poslechla – na papírku stálo, že má muž u sebe bombu. Šokovaná žena si musela vedle Coopera sednout, aby jí bombu ukázal a dokázal, že nelže.


Trasa inkriminovaného letu:

Unesl letadlo výměnou za výkupné

Následně musela letuška předat kapitánovi letadla vzkaz s požadavky Coopera. Ten žádal 4 padáky, 200 000 dolarů ve dvacetidolarových bankovkách a doplnění paliva v Seattlu.

Když letadlo v Seattlu přistálo, Cooper vyměnil za všechny věci 36 pasažérů letadla. Ponechal si však členy posádky a letadlo pod jeho příkazem opět odstartovalo a zamířilo do Mexico City.

Tam už ale Cooper nedoletěl. S padákem a svými 200 000 dolary totiž nad málo obydlenou částí státu Washington z letadla vyskočil. Piloti s letadlem bezpečně přistáli, avšak osud únosce je dosud záhadou.

kravata
Kravata, kterou zanechal Cooper v letadle. Vyšetřovatelé tak mají dnes i DNA pachatele. Zdroj: FBI, Volné dílo

Ani roky vyšetřování nepřinesly žádný výsledek

Vyšetřovatelé následně vyslechli stovky lidí, prohledali letadlo a samozřejmě také celou oblast, kam mohl Cooper s padákem dopadnout. Během pěti let měli neuvěřitelných 800 podezřelých, všichni však byli postupně vyloučeni.

Pracovalo se také s teorií, že měl Cooper zkušenost s parašutismem. Seskok, který podstoupil, by byl totiž výzvou i pro ostříleného parašutistu – zalesněná oblast, v noci a mrazu, s nevhodnou obuví i oděvem a navíc s padákem, který se nedal ovládat. Další pravděpodobnou teorií bylo, že se věnoval práci v letecké společnosti. Napovídaly by tomu jeho očividně dobré znalosti letadel. Žádná z těchto stop však k ničemu nevedla.

Muže se nepodařilo nikdy najít, ať už živého, nebo mrtvého. V roce 1980 však mladý chlapec našel v lese, nad kterým muž seskočil, hnijící balíček dvacetidolarových bankovek. Celkem v něm bylo 5800 dolarů. Jejich sériová čísla odpovídala bankovkám z výkupného. Peníze se ale nacházely poměrně daleko od místa Cooperova seskoku. Z jakého důvodu je tam nechal? To je jedna z mnoha otázek, na které neznáme odpověď.

nalezené bankovky
Část nalezených bankovek z výkupného. Foto: FBI, Volné dílo

Kdo D. B. Cooper skutečně byl?

Identita tohoto tajemného muže zůstává dodnes záhadou. Přezdívka D. B. Cooper byla pravděpodobně pouze vymyšlena tiskem. Vyšetřovatelé však prověřili i jména s těmito iniciály.

A ještě podivnější na tom všem je fakt, že peníze se sériovým číslem z výkupného nikdo nikde neutrácel. Když ale muž v lese nechal jen část ze svých peněz, navíc o značný kus dál, než kde seskočil, mohlo by to znamenat, že seskok přežil. Ale pokud ano, proč si peněz z výkupného vůbec neužíval?Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *