Online mapy jsou zdrojem informací, a to nejen pro cestovatele. Někdy stačí jen brouzdat leteckými mapami a zkoumat snímky, které byly v ještě nedávné době běžným smrtelníkům zcela nedostupné. Pohled na svět z ptačí perspektivy může odhalit nová tajemství a odkrýt dříve netušené struktury. Podívejte se s námi na osm zajímavostí, které v satelitních mapách stojí za pozornost.
Luecke Farm v Texasu
Majitel texaského ranče bude asi velký narcis a nebo si jen dělá bezplatnou reklamu. Pokud bylo jeho záměrem zviditelnění se, rozhodně se mu to povedlo. Aby uvolnil místo pro dobytek, vykácel většinu lesa a jen část stromů ponechal tak, aby se zvířata mohla ukrýt do stínu. Nápis LUECKE, který je dlouhý přibližně tři kilometry, ale údajně využívá i NASA ke kalibraci svých satelitních a leteckých senzorů.
Mexické Pouštní diamanty
Zvláštní obrazce v Novém Mexiku s názvem Pouštní diamanty jsou součástí komplexu zvaného Trementina. Členové scientologické církve zde údajně mají archiv spisů, videí a nahrávek, které pořídil zakladatel scientologie L. Ron Hubbard. Dokumenty mají sloužit budoucím generacím. Texty jsou podle věřících vyryty do desek z oceli a uzavřeny v titanových kapslích pod zemským povrchem. Navíc jsou pečlivě střeženy a uzavřeny v obrovských trezorech. Pod základnou, která čítá několik obydlí a letiště, se má nacházet spletitá síť podzemních tunelů.
Růžové jezero hned vedle oceánu
Výrazně růžová plocha na snímku níže není dílem člověka, ale bakterie Dunaliella salina. Tomuto mikroorganismu se daří ve slané vodě australského jezera Hillier a vlivem působení slunečních paprsků produkuje červený pigment, kterého je tolik, že dokáže změnit barvu vody do žvýkačkově růžové. Děje se tak pouze několik měsíců v roce, ale v online mapě je právě toto období hezky zachyceno. V kontrastu s přilehlým oceánem působí hladina jezera doslova mimozemsky.
Ufo ve vojenské základně
Dlouho byla tato tchajwanská vojenská základna v Google mapách rozmazána úplně. Aktuálně je vidět v celkem pěkných detailech, které v jejím srdci odhalují zvláštní objekt. Že by mimozemská loď důmyslně ukrytá v srdci velkoměsta? S největší pravděpodobností ne, ale lidské fantazii se meze nekladou.
Sever Grónska
Přestože jsou i oblasti daleko za polárními kruhy většinou nasnímkovány ve vysokém rozlišení, nejsevernější část Grónska je v Google mapách velice abstraktní. Chyba na přístroji nebo můžeme pátrat po nové záhadě?
Richatova struktura
Možnost odhalit tuto strukturu uprostřed Sahary měli lidé až s příchodem leteckého snímkování. Vznik úžasně symetrického útvaru připomínající lidské oko je dodnes předmětem vědeckého bádání. S největší pravděpodobností se jedná o dvě miliardy let starou zvětralou sopku. Impaktní teorie, tedy dopad vesmírného tělesa, je méně pravděpodobnou variantou. Dnes se Richatově struktuře také říká „Oko Sahary“ a leží na území Mauritánie.
Tři jezera tří různých barev
Nečinná indonéská sopka Kelimutu s trojicí jezer přitahuje pozornost turistů a dobrodruhů hlavně v souvislosti s různobarevnými vodními hladinami nádrží. Barvy mění v souvislosti s reakcí minerálů obsažených ve vodě a vlivem slunečního světla. Místní obyvatelé však na takové vysvětlení nevěří a tvrdí, že za zvláštním jevem stojí mystické síly obklopující celou horu.
Podvodní vodopád
Tento přírodní úkaz nedaleko pobřeží ostrova Mauricius fascinuje potápěče i pozorovatele z vodní hladiny. Ve skutečnosti nejde o žádný vodopád, ale o rafinovanou přírodní iluzi. Písek a bahno vytvářejí dojem padající vody do obrovských hlubin, nicméně jde o pomalu klesající sedimenty do prohlubně jen o pár metrů nižší než je okraj laguny.
Není to poprvé, co jsme brouzdali v leteckých mapách:
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.