hurikány
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Hurikánová sezóna v Atlantiku začíná. Po loňské superbouři Florence a mimořádně dramatickém roce 2017, kdy Atlantik brázdilo deset ničivých hurikánů, panují na východním pobřeží Spojených států obavy z letošního léta.


Sezóna může být průměrná, přesto hrozí ničivé bouře

Podle amerického Národní úřadu pro oceán a atmosféru by měla být letošní sezóna průměrná a vytvoří se až 15 tropických bouří, z nichž 4 – 8 přerostou v hurikán (podle Saffir–Simpsonovi stupnice začíná hurikán při rychlosti větru přes 120 km/h). Dva až čtyři hurikány mohou být ničivé.

Bouře v Atlantiku ovlivňují i počasí v Evropě, ale pouze ve formě většího množství srážek. Ojediněle se ve Středozemním moři může vytvořit medikán, což je tropická bouře vznikající ve středomoří a výjimečně může dosahovat síly hurikánu. V loňském roce právě takto silný medikán Zorba zasáhl Řecko (psali jsme v tomto článku).

Opět předčasný začátek hurikánové sezóny

Obecně se start hurikánové sezóny datuje k 1. červnu. Letos už ale v Atlantiku vznikla první tropická bouře Andera, která se zformovala 20. května nedaleko souostroví Bermudy. Nenapáchala sice žádné škody, je to však popáté v řadě, kdy se významná bouře objevila již během května. Hurikánová sezóna pak doznívá obvykle na konci listopadu.


Světová meteorologická organizace (WMO) pro letošek přiřkla tropickým bouřím a hurikánům tato jména: Andrea, Barry, Chantal, Dorian, Erin, Fernand, Gabrielle, Humberto, Imelda, Jerry, Karen, Lorenzo, Melissa, Nestor, Olga, Pablo, Rebekah, Sebastien, Tanya, Van a Wendy. Jména jsou přidělována významnějším bouřím a hurikánům v uvedeném pořadí.

florence - windy.com
Loňský hurikán Florence zasáhl pobřeží USA 14. září 2018. Zdroj: Windy.com

Saffirova–Simpsonova stupnice hurikánů

Stupnice jednoduchým způsobem klasifikuje nebezpečí a škody, které může bouře způsobit. Bouře jsou rozděleny do pěti kategorií a hlavním kritériem je síla větru. Hurikány spadající do třetí a vyšší kategorie patří k extrémně nebezpečným, pokud dosáhnou pobřeží.

Tropická bouře:
Tropická bouře je chápána jako předstupeň hurikánu. Na jejím počátku je porucha, z níž může vzniknout tlaková níže (takzvaná deprese). Z níže vzniká tropická bouře, která může (ale nemusí) zesílit na hurikán.

Hurikán kategorie 1:
Rychlost větru 119 – 153 km/h. Nezpůsobuje větší škody, může ale vyvrátit mladé stromy a poškodit střechy

Hurikán kategorie 2:
Rychlost větru 154 – 177 km/h. Poškozuje vegetaci a například i okna na starých obydlích, může způsobit sesuv půdy.

Hurikán kategorie 3:
Rychlost větru 178 – 209 km/h. Způsobuje záplavy, vyvrací stromy, poškozuje chatrnější budovy, ničí půdu.

Hurikán kategorie 4:
Rychlost větru 210 – 249 km/h. Způsobuje záplavy hluboko do vnitrozemí, erozi, těžce poškozuje obydlené oblasti.

Hurikán kategorie 5:
Rychlost větru 250 km/h a více. Devastující bouře, nutnost evakuace obydlených oblastí, extrémní škody.

Hurikán kategorie 6 (neoficiální):
Rychlost větru 280 km/h a více. Tato kategorie byla zvažována v roce 2005, ale nakonec k jejímu zavedení nedošlo. Hurikánů s touto rychlostí větru bylo zatím zaznamenáno 23.



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts