letadlo
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Cestování v covidu už není taková utopie, jako na začátku pandemie. Většina zemí se samozřejmě nechce ochudit o výdělky z turismu. Proč se toho nebát a klidně cestovat? Kam vlastně můžete a za jakých podmínek? Podívejte se s námi na nejoblíbenější destinace a jejich podmínky.


Vesměs je to všude stejné. Třeba takové Španělsko a ostrov Menorca vám cestování za účelem turismu povolí. Jelikož je ale ČR na seznamu rizikových oblastí, je potřeba předložit jeden z následujících dokumentů:

  • potvrzení o dokončeném očkování proti covid-19
  • potvrzení o negativním výsledku testu na covid-19
  • nebo potvrzení o prodělání onemocnění covid-19

Další země jsou na tom podobně, ale situace se pravidelně mění na základě aktuálních dat. Proto si určitě před jakýmkoliv rozhodnutím najděte, jak na tom zrovna daná destinace je.

Kdo se bojí, nesmí do lesa aneb Dovolenou si klidně dopřejte

Máte strach z nákazy, a proto se vám představa cestování příčí? Zkuste se na to podívat takhle – každý den máte jistě nějakou povinnost, kvůli které se musíte vydat na veřejná místa. Nákup, pošta, úřady a další místa jsou stejné riziko, jako dovolená u moře. Ba dokonce možná menší, a to právě díky nutnosti prokázat se negativním testem nebo očkováním. Pokud tedy nejste vyloženě z rizikové skupiny, klidně si připravte pas a prohlédněte si nabídku pobytů. Třeba na Skrz.cz je jich spoustu a za skvělé ceny.

V jaké formě si mám dokumenty připravit?

Tištěná podoba všech potvrzení je určitě jistota. Nezapomeňte také, že je důležité mít vše alespoň v anglickém jazyce. Nespoléhejte tedy jenom na QR kód v aplikaci nebo přijatý e-mail s informacemi. Co se testů týče, na e-mail vám zpravidla přijde certifikát přímo pro cestování, tak si ho určitě vezměte s sebou. Myslete i na to, že potvrzení o výsledku PCR testu nesmí být starší než 72 hodin. U antigenního testu ne starší než 48 hodin.


Podívejte se také, jestli daná země nepožaduje tzv. Sanitární formulář. Tak tomu je třeba právě u Španělska. Konkrétní odkazy i nové informace pro konkrétní oblasti najdete tady.

A kam tedy v covidu jet na dovolenou?

Bulharsko je turismu nakloněno poměrně dost. I do restaurací a jiných středisek vám postačí digitální očkovací průkaz. V Egyptě vám v tuhle chvíli stačí rovněž potvrzení o očkování. V Itálii jsou o trochu opatrnější. Lidé s očkováním starším 6 měsíců mají přístup ke všem službám, a to pokud se prokáží PCR nebo antigenním testem. Do Tuniska se ale bez očkování nepodíváte. Zároveň si také připravte negativní výsledek PCR nebo antigenního testu + musíte vyplnit, vytisknout a předložit při nástupu do letadla vstupní formulář.Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *