Kostnice v Sedlci
Kostnice v Sedlci. Foto: Chayna Girling, CC BY-NC-ND 2.0, Flickr

Kutná Hora přímo zve k prohlídce skvostů architektury. Nachází se přibližně 70 kilometrů východně od Prahy. Od 13. do 16. století soupeřila s hlavním městem jak politicky, tak ekonomicky i kulturně, částečně také díky stříbrným dolům, které tento region vcelku znatelně obohatily.


V současnosti je Kutná Hora spíše klidnějším ale stále neméně zajímavým městem, svědčí o tom její umístění na Seznamu světových památek UNESCO. Nicméně uprostřed barokních budov a středověkých kostelů se nachází velmi zvláštní atrakce a ta rozhodně není pro slabé povahy.

Opravdu děsivé místo

Když půjdete po malém schodišti do podzemní komory kostela Všech Svatých, najdete Sedleckou kostnici zaplněnou přibližně 40 000 lidských koster. Tomuto místu se také říká Kostel kostí, jehož příběh se začal psát v roce 1278. Král tehdy vyslal opata ze Sedleckého cisterciáckého opatství do Jeruzaléma. Ten se prý vrátil zpět se sklenicí půdy z Golgoty, místa, kde byl ukřižován Ježíš Kristus a tuto půdu poté rozsypal kolem místního hřbitova.

Související:  Domažlická záhada. Stávala zde nemocnice, ve které strašilo?

Jakmile se novinka o svaté půdě dostala mezi prostý lid, začali obyvatelé celého regionu žádat o pohřbení zrovna na tomto hřbitově. Ve sklepě kostela tak zůstalo nespočet lidských kostí naskládaných na sebe. V roce 1870 dostal za úkol řezbář František Rint kosti přeorganizovat a uložit je jiným způsobem. Tak vznikla místní slavná a hlavně originální kostnice.


Lustr z kostí

Výsledek řezbářovi práce je vskutku morbidní. Podzemní kaple je vyzdobena lustrem a girlandami z lidských kostí. Levá strana lustru vyrazí dech spoustou paží pocházejících z rodu Schwarzenbergů, aristokratické rodiny, jež ve svém čase v Čechách vládla. Na pravé straně na návštěvníky kouká hromada lidských lebek naskládaných na sobě. Z kostí jsou vytvořeny také náboženské symboly, aby stále připomínaly návštěvníkům, že se nejedná jen o hororovou podívanou, ale také o důstojné a klidné místo posledního odpočinku mnoha různých obyvatel dávných dob.

Místo hojně navštěvované turisty

Kostnice je celkem nepřekvapivě jednou z nejvyhledávanějších místních atrakcí. Sejde se tu kolem půl milionu turistů ročně. Na jednu stranu je turismus určitě výnosným obchodem, na stranu druhou ne všichni návštěvníci ctí fakt, že se stále jedná o římsko-katolický kostel obklopený stále používaným hřbitovem. Je tedy třeba na toto při návštěvě kostnice myslet a nerušit příliš místní obyvatele, kteří na hřbitov přijdou za svými zesnulými.

Galerie:

Zdroj: Infotabule na místě


Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *