světla
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Longdendalské údolí v severní Anglii připomíná pohádku. Je plné vřesovišť a zcela opuštěné. Protíná jej jen několik silnic vedoucích do Manchesteru. Po většinu roku zde panuje typické anglické počasí, takže mlhy a mrholení jsou zde na denním pořádku. To vše vytváří tajemnou atmosféru, kterou ještě více podtrhuje jeden fenomén, jenž se dosud nepodařilo vysvětlit. Už od dávných věků se v oblasti objevují strach nahánějící světla.


Příběhy o setkání s podivnými světly se v Longdendale objevují již odpradávna. V minulosti se jim říkalo Ďáblovy ohně, v současnosti se vžil název Longdendalská světla. Někdy jsou pozorována samostatně, jindy ve skupinách. Oproti jiným podobným fenoménům, jako třeba Hessdalenská světla nebo Gurdonské světlo, jsou anglická pozorování bezprostřední. Lidé nevidí úkaz kdesi v dáli, ale mají jej na dosah.

Tajemství trvající dlouhá staletí

Nejznámější a nejmedializovanější setkání se záhadnými světly proběhlo na valentýnský večer roku 1995. Laverne Marshallová projížděla již za tmy průsmykem společně s dcerou a dvěma vnoučaty. Najednou se přímo před jejich vozem objevila čtveřice nebo pětice světelných koulí. Řidička přibrzdila, ale nezastavila. „Byla jsem tak strnulá, že jsem vůbec nevěděla, co dělat,“ řekla později Marshallová médiím.

Související:  Proč v lese můžeme slyšet volání našeho jména? Záhadu vysvětluje fenomén sluchové pareidolie

Koule se rozpohybovaly a postupně přeskákaly, načež se začaly vznášet nad vozem, dokud nezmizely. To prý trvalo zhruba sedm minut.


Sean Wood, který bydlí nedaleko místa, kde k události došlo, a má z domu výhled na průsmyk, tehdy novinářům prozradil, že se nejedná o nic výjimečného. Podivné světelné koule prý pozoruje už od 80. let. Jednou byl úkaz natolik blízký, že celý obývací pokoj zaplnit září. Když vyšel ven, uviděl nad stavením obrovské pulzující světlo.

Longdendalské údolí
Longdendalské údolí. Foto: Volné dílo, Wikimedia

Longdendalská světla se však na hřebeni nad údolím mají objevovat už dlouhou dobu. Velmi aktivní prý byla během druhé světové války. Místní obyvatelé si měli myslet, že je způsobují letadla, avšak po konfliktu jev neustal. A co víc, místní folklór je zmiňuje dávno před vynálezem letadel nebo žárovek. Kdysi se jim říkalo Ďáblovy ohně a podle pověstí mají symbolizovat plameny pochodní římských vojáků, kteří neklidně bloudí vřesovištěm.

Možných vysvětlení je nespočet

Pomineme-li tedy velmi nepravděpodobné teorie zahrnující mimozemšťany nebo duchy, existuje několik možných vysvětlení. Ta shrnula Debbie Fairová, která jeden čas provozovala webovou kameru namířenou přímo na údolí. Na ní bylo něco tajemnějšího spatřeno jen jednou: „Webová kamera ukazovala jen déšť a mlhu. Nicméně spousta dalších lidí tvrdí, že jednou viděli tajemná světla. Ve skutečnosti to byl tým horských záchranářů, jenž je do oblasti často povolán návštěvníky, kteří se tam v noci ztratili.“

Roger Harrabin, britský publicista, jenž se fenoménem začal zabývat, přišel s více možnými vysvětleními, která shrnul v pořadu pro BBC. „Často existuje naprosto racionální vysvětlení. Někteří lidé si třeba neuvědomili, že se dívali na Venuši. Někteří se nechali oklamat světly myslivců, kteří v noci loví lišky na vřesovištích. Turisté zase mohou být snadno zmateni světlem z letadel na trase do Manchesteru. Horská mlha totiž tlumí zvuk motorů, ale láme světlo, takže se zdá, že tančí po zemi.“

Související:  Ztracené jezero v Oregonu rok co rok mizí. Jak je to možné?

Někteří vědci rovněž zmiňují možnost, že světla jsou důsledkem pohybů v zemské kůře. V oblasti jsou totiž četné geologické zlomy a někdy v důsledku souhry mnoha fyzikálních faktorů opravdu může vznikat světlo.

 S mobilem v ruce vše skončilo?

Poslední vysvětlení, které můžeme nabídnout přímo my, je také velice jednoduché. Neexistují totiž žádné fyzické důkazy, jako jsou fotografie nebo videa se záhadnými světly, což je v dnešní digitální době poněkud zarážející. Oblastí vede frekventovaná silnice, pozorovatelů by byl tedy dostatek. A že by se s příchodem digitálních fotoaparátů a chytrých telefonů světla přestala objevovat? To by bylo poněkud zvláštní. Tak jako tak, jev je neodmyslitelnou součástí místního folkloru, třeba místní pivovar vaří zlatavý mok pod názvem Longdendale Lights.

Místo, o kterém píšeme:



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *