Ztracené jezero
Naplněné jezero na přelomu zimy a jara. Foto. Unsplash

Mohlo by to být jezero jako každé jiné, to by ale nesmělo každé léto mizet v zemských útrobách a v průběhu roku se znovu plnit. Oregonské Ztracené jezero je světovým unikátem, který přitahuje nejen milovníky divoké přírody, ale především zvědavce, kteří chtějí tento zvláštní fenomén vidět na vlastní oči.


Neucpatelný trychtýř

Ztracené jezero je po celý rok napájeno několika bezejmennými přítoky. Během zimy byste nepoznali, že se na místě děje něco neobvyklého. Jezero je naplněné až po okraj, protože přijímá více vody než vypouští. To se ale mění v průběhu jara, kdy ustávají srážky a postupně se otepluje. Hladina klesá, až úplně zmizí. Jak je to možné?

Na vypátrání této anomálie nemusíte být Sherlock Holmes. Jakmile hladina klesne na určitou úroveň, jasně se ukáže, že voda odtéká do zhruba dva metry široké průrvy na dně jezera. Podle geologů se vytvořila asi před 12 000 lety v důsledku sopečné aktivity. Díra byla původně malá, ale vlivem eroze se neustále zvětšuje. Zatékající voda nemizí kdesi v podzemí. Znovu na povrch se dostává nedaleko Ztraceného jezera a vytváří na povrchu nové prameny.

V minulosti proběhlo několik pokusů o ucpání díry, avšak neúspěšně. Díra je nestabilní a voda si vždy najde cestu pryč. V současnosti již tato zbytečná snaha není aktuální. Jezero přitahuje do oblasti Willamette National Forest turisty a navíc je pravděpodobné, že by ucpání díry mohlo vést k rozsáhlé povodni v okolí.


Podobných děr se nachází v oblasti několik, avšak žádnou jinou neprotéká takové množství vody. V době maximálního zatopení je Ztracené jezero dlouhé až 1 kilometr a široké zhruba 350 metrů.

Ztracené jezero, doslova…

Aby to měli turisté ještě těžší, v Oregonu existují dvě Ztracená jezera. Jedno z nich se nachází v národním parku Hood National Forest východně od Portland. Lidé sem jezdí kempovat a rybařit, ale na mizení vodní hladiny by zde čekali marně. Přesto se rok co rok najdou tací, kteří právě k tomuto Ztracenému jezeru mylně míří za neobvyklou podívanou. To „pravé“ Ztracené jezero leží nedaleko městečka Sisters zhruba 100 kilometrů jihovýchodně od Portlandu u oblíbeného lyžařského střediska Hoodoo.

Zdroje: oregondiscovery.com; travelwaits.com; YouTube@water_skipper


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *