Když se řekne Maďarsko, většina z nás si představí rozlehlou Panonskou nížinu, jejímž srdcem je Balaton. Kopce a hory jsou zde výjimečné asi tak jako nížiny ve Švýcarsku. Přesto lze s trochou opatrnosti Maďarsku přiřknout status deváté země, která je domovinou Alp. V tomto případě se nejedná o žádné majestátní vrcholky, ale spíše o geografickou zajímavost.
Jak je to s těmi Alpami
Alpy jsou vysokohorským masivem, který se táhne značnou částí Evropy. 1 300 kilometrů dlouhé hradbě o šířce až 300 kilometrů dominuje Mont Blanc s nadmořskou výškou 4 809 metrů. Pohoří zasahuje na území Rakouska, Itálie, Německa, Francie, Slovinka, Švýcarska, Lichtenštejnska a Monaka. S ohledem na drobnou rozlohu posledního jmenovaného knížectví se někdy hovoří o sedmi alpských zemích, jindy o osmi. Jenže nejvýchodnější výběžky Alp, respektive alpské podhůří, zasahuje i za maďarské hranice. Konkrétně jde o kopcovité oblasti v blízkosti měst Šoproň a Kőszeg.
Procházky i cyklovýlety hezkou přírodou
Přestože je Maďarsko z velké části tvořeno nížinou, nejvyšší vrcholek Kékes dosahuje nadmořské výšky 1 014 metrů. To jsme ale trochu odbočili. V tomto případě nejde o jeden z posledních alpských výběžků, ale o kopec v pohoří Mátra, které geologicky náleží Karpatům. Alpské kopce v Maďarsku jsou mnohem nižší.
Nejvyšší pozůstatky alpinského vrásnění se v Maďarsku nacházejí v přírodním parku u města Kőszeg. Kopec Geschriebenstein (maďarsky Írott-kő) dosahuje nadmořské výšky 884 metrů a nachází se přímo na hranicích s Rakouskem na naučné stezce Alpannonia. Z místa je krásný výhled na obě strany hranice, protože přímo u hraničního patníku stojí kamenná rozhledna. Z turistického hlediska jde o velmi přitažlivou a zároveň málo vytíženou oblast. Na své si zde přijdou milovníci přírody během procházek i cyklovýletů. Zalesněné vrcholky jsou protkané stezkami, z nichž jedna vede až na druhý nejvyšší kopec Kendig (725 m. n. m.), odkud je také krásný výhled do okolí. V kopcovité krajině je mnoho rozhleden, zřícenin, jeskyní a malých muzeí.
Podhůří Alp protíná maďarskou hranici také o něco severněji u města Šoproň, kde je nejvyšším vrcholem kopec Magas-bérc (577 m. n. m.), na kterém je umístěna dřevěná rozhledna. Opět jde o turisticky velmi zajímavou oblast protkanou řadou stezek. Prakticky na každém kopci se nachází rozhledna. Dominantou jsou lesy, ale jakmile byste projeli městem Šoproň, ocitnete se u jižní části Neziderského jezera.
Výlet do maďarského alpského podhůří
Pokud byste se chtěli vydat za poznáním maďarského podhůří Alp, cesta autem od tuzemských hranic vám zabere asi jen dvě hodiny. Cestovat můžete přes Vídeň nebo Bratislavu. Obyvatelé jižní Moravy mohou výlet zvládnout i během jednoho dne, ale za ideální délku pobytu se dá považovat prodloužený víkend s výchozím bodem s ubytováním ve městě Kőszeg nebo v jeho okolí. Poznat „maďarské Alpy“ také lze během dovolené na Balatonu nebo u Neziderského jezera, odkud si můžete udělat jednodenní výlet.
Galerie:
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.