Světová meteorologická organizace (WMO) zveřejnila ve čtvrtek 29. listopadu znepokojující zprávu o aktuálním stavu klimatu. Posledních 10 měsíců se průměrná teplota na planetě neustále zvyšuje a očekává se, že letošní rok bude čtvrtým nejteplejším rokem v řadě. Extrémní počasí zasáhlo všechny kontinenty a opět se o něco zvýšila hladina oceánů.
WMO varuje, změní se život nás všech
Fakt, že se stále otepluje, je již nepopiratelný. Vědci ze Světové meteorologické organizace varují, že pokud bude stejný trend pokračovat i nadále, na konci století může být průměrná teplota vyšší o 3 – 5 °C. To by znamenalo dalekosáhlé změny klimatu. Rovníkové oblasti by se staly téměř neobyvatelné, mírný pás se změní v subtropický a polární oblasti se zmenší do nepatrných šířek. Zeměkouli bude dominovat tropické podnebí, zvýší se hladina oceánů a některé oblasti zůstanou zcela pod mořem. Nejvíce ohrožené jsou Benátky nebo některé ostrovní státy, zejména v Pacifiku.
„Nejsou to jen čísla, každá desetina stupně navíc má vliv na lidské zdraví, na přístup k jídlu a pitné vodě, na život zvířat a rostlin, na přežití korálových útesů a mořského života,“ tak se k výsledkům staví Elena Manaenková, zástupkyně generálního tajemníka WMO.
Světové velmoci se zavázaly Pařížskou dohodou v roce 2015, že se pokusí udržet oteplování v takovém stavu, aby jeho průměrný nárůst nepřekračoval 2 °C, ideálně však 1,5 °C. Ani tak se ale svět nevyhne extrémním výkyvům počasí a ztrátě některých korálových útesů.
Co se týče skleníkových plynů, byly zjištěny jejich rekordní úrovně. Dle nové zprávy OSN je nutné, aby se ztrojnásobilo úsilí o snižování emisí, ideální by ale bylo, kdyby se jejich úroveň snížila až pětinásobně.
Horké vyhlídky i extrémní výkyvy počasí
Na zasedání v britské Met Office padl příklad, že ve Velké Británii by mohlo být již v roce 2070 až o pět stupňů tepleji. To by znamenalo, že se letošní vlna veder stane standardem. Londýn se tak stane ohrožený záplavami, protože přibližně za 50 let by mohla být hladina moře o 1,15 metrů vyšší!
WMO také upozorňuje na stav ledové pokrývky. Ta byla letos mnohem slabší, než bylo v posledních letech běžné. Oceány během léta na severní polokouli absorbovaly mnohem více tepla než obvykle. Teplá voda je zatím skryta hluboko pod vrstvou studenější, ale pokud se bude stále oteplovat, teplá voda se více přiblíží k hladině a ohrozí již tak náchylné ledovce.
Letošní sezóna tropických bouří byla také neobvykle silná. Bylo zaznamenáno 70 cyklónů na severní polokouli, přičemž dlouhodobý průměr je 53. V USA způsobily značné škody hurikány Florence a Michael, jiné bouře devastovaly Mariany, Filipíny, Vietnam, Korejský poloostrov a Tongu.
Vědci také připomněli požáry v Řecku, Kanadě, Kalifornii i v dalších oblastech. Zmínili také povodně v Indii, které donutily evakuovat téměř 1,5 milionu lidí. Závažné záplavy postihly i Japonsko a východ Afriky.
Generální tajemník Světové organizace pro životní prostředí Petteri Taalas řekl, že „stále nejsme na cestě ke splnění klimatických cílů. Pokud lidé využijí všechny známé zdroje fosilních paliv, nárůst teploty bude výrazně vyšší. Jsme první generace, která chápe, že se s klimatem něco děje a zároveň jsme poslední generace, která s tím může něco udělat.„
Manaenková doplnila, že veškeré úsilí v boji proti oteplování má smysl. Zvýšení globální teploty ovlivní každého jedince na planetě, proto je třeba konat.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.