poušť
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Evropa je zasažena vlnou extrémních veder, za kterými stojí přiliv horkého vzduchu ze Sahary. Meteorologové předpokládají, že budou pokořeny absolutní teplotní rekordy v Belgii, České republice, Dánsku, Francii, Německu, Lucembursku, Nizozemsku a Švýcarsku. Na jihu Francie by mohlo být dokonce až 45 stupňů ve stínu. Ve Španělsku se obávají padesátistupňových veder.

Extrémní horký a suchý vzduch proudí do Evropy z oblasti západní Sahary. V Alžírsku a Mali se momentálně teplota ve stínu pohybuje nad 45 stupni a zároveň vane silný vítr. Vítr pak s sebou bere saharský písek, jehož část vstupuje do atmosféry a je odnášena nad starý kontinent.

Související:
Horko jako v tropech. Jak přečkat dny, kdy teploty překračují třicítku

Tento jev se v Evropě objevuje jednou až dvakrát do roka a nejde o nic neobvyklého. Lidé mohou nejlépe písek vidět na kapotách tmavých aut nebo na parapetech. Mnohdy by je ani nenapadlo, že jde o pouští materiál.

Dnes spadlo nejvíce písku v Německu a ve Francii, kde byl patrný právě na zaparkovaných automobilech. Je možné, že částečky písku dopadnou i na naše území. Jev ve srovnání s extrémními vedry není sám o sobě zdraví nebezpečný. Zhoršené dýchání ale mohou pocítit astmatici nebo starší lidé.
Sdílejte:

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Světoběžník na domovskou stránku
Seznam.cz


Sdílejte:

Přidat na Seznam.cz


Související