Inger Andersenová
Inger Andersenová. Zdroj: CIAT, Flickr

Podle ředitelky Mezinárodního svazu ochrany přírody OSN Inger Andersenové nám příroda zasílá prostřednictvím pandemie nového koronaviru jasné varování v souvislosti s probíhající klimatickou krizí. Ekoložka zdůraznila, že pokud se lidstvo nezačne starat o planetu, nepostará se ani o sebe. Informaci přinesl deník The Guardian.


Již před vypuknutím epidemie upozorňovali vědci, že si současná civilizace až moc zahrává s ohněm. V divočině totiž existují mnohem smrtelnější nemoci než Covid-19 a lidská aktivita, která se stále více přibližuje dosud nedotčenému přírodnímu bohatství, způsobuje, že se nové choroby mohou dostávat mezi lidskou populaci.

Aby nedocházelo k dalším ohniskům nových epidemií, je nutné, aby se zamezilo devastujícímu zemědělství a agresivní těžbě. Právě tyto dvě činnosti jsou největším potenciálním zdrojem nebezpečných infekcí. Jak se ukázalo, dalším nebezpečím jsou trhy se živými zvířaty.

Související:  Stoletý vědec, který předpověděl ekologickou krizi, znovu varuje lidstvo

„Nikdy dříve neexistovalo tolik příležitostí pro přenos patogenů z divokých a domácích zvířat na lidi,“ řekla Andersonová deníku Guardian a vysvětlila, že 75 % všech nově vyskytujících se infekčních chorob pochází z volně žijících zvířat.


Ekoložka z OSN vidí v současnosti jako prioritu zastavení šíření nového koronaviru, ale do budoucna považuje za nutné zamezit blízkosti lidí a divokých zvířat, potažmo rostlin. „Lidská expanze nás přivedla nebezpečně blízko ke zvířatům a rostlinám nesoucím nemoci, které mohou přejít na člověka.“

Andersonová ale upozorňuje na hlubší problém, který způsobuje lidská expanze do ještě nedávno zcela nedotčených míst. Australskými požáry, teplotními rekordy, povodněmi a dalšími extrémy nám příroda posílá varovnou zprávu. „Na přírodní systémy je vyvíjeno příliš mnoho tlaků současně. To se musí nějak projevit. S přírodou jsme úzce propojeni, ať se nám to líbí nebo ne. Pokud se o ni nestaráme, nemůžeme se pak postarat ani o sebe. Naše populace spěje k 10 miliardám a my musíme začít přírodu chápat jako našeho nejsilnějšího spojence.“

Související:  Proč je koronavirus odlišný od chřipky a vyžaduje velká opatření

Mnoho odborníků na biodiverzitu se s názorem Andesonové ztotožňuje. Podle Andrewa Cunninghama z Londýnské zoologické společnosti (ZSL) bylo jen otázkou času, kdy dojde k pandemii a cituje studii z roku 2007 ohledně nemoci SARS, která dospěla k tomuto závěru: „Přítomnost velkého množství virů pododných SARS-CoV v netopýřích jeskyních a konzumace exotických savců v jižní Číně představuje časovanou bombu.“

Podobně se vyjádřil i Aaron Bernstein z Harvardu: „SARS, MERS, HIV, Covid-19. Musíme už vidět, co se nám příroda snaží říci a uvědomit si, že si zahráváme s ohněm.“



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts