Atol Chuuk je nádherným pacifickým ostrovem souostroví Karolíny, kde se po celý rok pohybuje teplota kolem 30 °C. V současnosti je součástí Federativních států Mikronésie a nic na první pohled nenasvědčuje tomu, že se během druhé světové války stal dějištěm těžké bitvy. Pokud se ale zadíváte na místní lagunu, pochopíte, co se zde odehrálo.
Laguna atolu je magnetem pro potápěče z celého světa. Kdo rád objevuje a prozkoumává vraky lodí, pak zde najde skutečný ráj. Pod vodou ale nejsou jen lodě, potápěči mohou prozkoumávat tanky, letadla a další vojenskou techniku. Ne nadarmo je laguna atolu Chuuk (dříve známého jako Truk) pro potápěče něco jako Mt. Everest pro horolezce.
Jak se vše dostalo pod hladinu? Odpovědí je operace Hailstone, což je název pro sérii amerických útoků na japonskou základnu na atolu během února 1944. Chuuk byl během druhé světové války hlavní základnou Japonského císařského námořnictva v jihozápadním Pacifiku s obrovským arzenálem. Těžký útok spojeneckých bombardérů zlikvidoval během třiceti náletů celkem 250 japonských letadel a 48 lodí. Základna na atolu lehla popelem.
Samozřejmě ne všechny zničené stroje leží u atolu, ale i stíny, které jsou jasně zřetelné na hladině laguny, dokazují, o jakou vřavu muselo jít. Potápěči tak mohou zkoumat strašidelné vraky několika bombardérů či obrovské nákladní lodi, která má stále na své palubě tanky i automobil.
Důkazy o pekelné síle, která japonskou základnu během dvou dnů zcela zničila, si pomalu bere čas. Stroje pokrývají korály a berou si je pomalu pod svoji nadvládu. Stále ale nahánějí strach a zároveň přitahují turisty z celého světa. Jsou totiž plné života a jen tiše dřímají na jemném písku.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.