lachtani
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Ochránici přírody z Ocean Conservation v Namibii objevili pomocí dronu asi 5 tisíc těl nedonošených mláďat lachtanů. Proč k tak masivnímu úhynu došlo, nejsou vědci schopni odpovědět. Nejpravděpodobnější verzí je, že je matky nebyly schopny donosit, což je u těchto zvířat časté, ale ne v takovém měřítku. Hovoří se i o dalších příčinách. Ochránci přírody se nyní obávají, že by mohl být narušen chovný cyklus v následujících letech.


První těla zahlédl Naude Dreyer z Ocean Conservation Namibia už v srpnu, když monitoroval pomocí dronu kolonii lachtanů v oblasti Pelican Point. Na počátku října už napočítal stovky uhynulých mláďat a když se později vydal na opětovný průzkum, byly jich tisíce.

Samice přitom rodí mláďata na přelomu listopadu a prosince. Pokud mají nedostatek potravy, porodí předčasně a plod opustí. To se děje obvykle během října, zatím k tomu však nikdy nedošlo v takovém rozsahu. Nalezeno bylo kolem pěti tisíc nedonošených uhynulých mláďat, ale podle ochránců přírody jich může být daleko více. V okolí se pohybuje řada mrchožroutů a je možné, že část těl již sežrali.

Pozorování lachtaní populace v oblasti, která je neobvykle vyhublá, naznačuje událost velkého rozsahu. Nedostatek potravy může mít souvislost s nemocí či toxiny, ale zatím není dostatek důkazů, aby mohli vědci stanovit příčinu. K podobné události došlo v roce 1994. Tehdy byla zdrojem umírání kombinace podvýživy a infekce způsobené bakterií Streptococcus phocae.


Nyní vědci shromažďují data pro analýzu pomocí dronů, počítají těla a na místě shromažďují vzorky. Současně dodávají, že pro příští roky je prosperita místní populace lachtanů ohrožena.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *