volcano surfing
Foto: Beth and Anth, Flickr

Jedním z nejšílenějších a zároveň nejnebezpečnějších sportů je takzvaný volcano surfing, v překladu sopečné surfování. Jak už název napovídá, jde o aktivitu, která není pro žádná ořezávátka, protože odvážlivci sjíždějí na prkně svah sopky. Míst, kde lze zábavu provozovat, na světě moc není. Tím nejlepším je podle sjížděčů sopek svah vulkánu Cerro Negro v Nikarague.


Sopka Cerro Negro je stále aktivní. Po výbuchu v roce 1999 se na západní část hory svalily balvany a vytvořily tak sice hodně skalnatý, ale přístupný svah. Na opačné straně vulkánu se ale usadil temný a hladký popel, který, jak se později ukázalo, je ideální pro adrenalinové klouzání. To zjistili první dobrodruzi někdy kolem roku 2002. Za vynálezce a propagátora tohoto extrémního sportu je považován novinář Zoltan Istvan, který tuto činnost představil v televizním pořadu pro National Geographic.

Odvážlivci se z dlouhého svahu pouštějí na prknech a nejrůznějších deskách. Většina nástrojů na klouzání připomíná sáně nebo snowboardy, ale fantazii se meze nekladou. Ovšem sport je to drsný a o úrazy není nouze, na servis lyží a boardů zde nenarazíte a když se polámete, musíte spoléhat na pomoc ostatních. Pád do sopečného popela ve velké rychlosti bolí a bez ochranných prostředkům by mohlo jít o život.

Související:  Ďáblovy stopy na svahu vyhaslé sopky nejspíše patří odvážným neandrtálcům

Kromě rizika ošklivého pádu hrozí sportovcům i nadýchání se nebezpečných zplodin a v extrémním případě i poranění od poletující roztavené lávy. To hrozí zejména na Mt. Yasur na Vanuatu, kde surfaři sjíždějí svah přímo pod neustále aktivní sopkou, kde jsou větší či menší erupce na denním pořádku.


Volcano surfing v podstatě vychází z obdobné činnosti provozované na písečných dunách. To je populární už od sedmdesátých let minulého století a nejlépe se prý takto surfuje v Namibii na dunách pouště Namib.

Jak šíleným sportem je volcano surfing se můžete přesvědčit v tomto videu:

Zdroje: Youtube/Scott Parry; National Geographic Today


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *