Yanar Dagh
Yanar Dagh. Foto: indigoprime, CC BY 2.0, Wikimedia

Ázerbájdžán disponuje spoustou nevšedních a fascinujících úkazů či památek. Jednou z nich je i Yanar Dagh neboli Hořící hora u hlavního města Baku. Zde totiž hoří díky plynům vyskytujícím se v přírodě už po tisíce let. Oheň každoročně přitáhne obrovské množství návštěvníků a není se čemu divit, toto místo je totiž opředeno různými legendami a pověstmi.


Jak vznikla Hořící hora?

Věří se, že Yanar Dagh vznikla jako výsledek geologických změn, které se vyskytly v tomto regionu před několika tisíci lety. Hora je bohatá na přírodní zásoby plynu a díky povrchu, jež obsahuje hodně nerovností a děr, utíká plyn stále na povrch, kde hoří.

K hoře se už od dávných věků sjíždí velké množství poutníků, s čímž souvisí i postupné vytváření tajemné mytologie. Někteří věří, že “věčný plamen” skrývá léčivé účinky, jiní jej vidí jako symbol přírodního bohatství. Nejnovější legenda, která je možná i pravdivá, vypráví, že se tak stalo díky farmářovi, který si tu v padesátých letech minulého století odhodil cigaretu a tím plyny znovu zapálil. Ony totiž v minulosti nehořely bez přestání. Vždy byl k jejich zažehnutí nutný zásah z vnějšku.

Související:  Brána do pekla skutečně existuje. Najdete ji v Turkmenistánu

Návštěva Yanar Dagh představuje nevšední zážitek

Návštěvníci si tento přírodní úkaz nejčastěji užívají pod rouškou tmy. Plameny tak vyniknout v celé své kráse. Hora se nachází přibližně 30 kilometrů od hlavního města Ázerbájdžánu Baku. Z něj sváží agentury turisty až k hoře a některé nabízí i možnost prohlídky s průvodcem. Údajně se jedná o velice nevšední zážitek, při kterém je velké horko a jelikož kolem nejsou žádné stánky s občerstvením, bez vlastního pití v batohu se mnozí turisté vracejí do Baku velmi vyčerpáni.


Jak dlouho ještě hora bude hořet, je nejisté. Podzemní zásoby plynů sice nejsou nekonečné, ale jakmile plameny samovolně nebo lidským přičiněním zhasnou, z podzemí bude unikat pouze neviditelný plyn, který bude nutné znovu zažehnout. Ale o to se jistě cestovní agentury postarají. Ke skutečnému zániku Hořící hory dojde až v okamžiku, kdy se zásoba plynu vyčerpá.

Galerie:



avatar

Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.

Similar Posts

Komentáře (1):

  1. Stánek s občerstvením tam mají, vstupné dobré vzít kombinované se vstupem do Fire Temple. Z centra se dostanete k Ohnivé hoře za 90kc uberem. V létě otevřeno do 20:00, v zimě do 19:00. Návštěva zabere max 1h a to pokud jdete do bláta omkrnout prdící bahno (nic moc).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *