hvězdice
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Zahraniční dovolená je pro většinu lidí zaslouženou odměnou za celoroční úsilí v zaměstnání. Je proto logické, že si turisté chtějí z dovolené přivézt suvenýr, který jim bude připomínat krásné dny strávené odpočinkem, zábavou a poznáváním. Je přitom však třeba dbát na to, že si nelze ze zahraničí odvážet vše podle libosti.


Ne vždy je možné si vysněný předmět přivézt domů, protože se na celou řadu z nich vztahují přísná pravidla. Ta mohou být vydávána jak ze strany země, ve které trávíte dovolenou, tak platí i pro dovoz do EU. Týká se to především živých zvířat, věcí živočišného a rostlinného původu, ale i celé řady dalších, „neživých“, věcí. Před každou cestou je proto dobré se informovat o možnostech, které se vztahují na návrat z konkrétní destinace.

Obecná pravidla

Do EU si lze dovézt suvenýr, v žádném případě se však nesmí jednat o živý organismus, natož pak ohrožený druh. Nesmí spadat ani do skupiny chráněných produktů. Zároveň může být dovezen pouze pro osobní účely, měl by být navíc i součástí vašeho osobního zavazadla. V případě dovozu produktů spadajících do jiných skupin vám nesmí chybět vývozní povolení.

Související:  Které písčité pláže v Chorvatsku stojí za návštěvu?

Středomoří: Mušle jak kde, písek je problém, želvovina průšvih

V rámci Evropské unie není převoz mušlí zakázaný, jedná se však o mušle kupované. Vždy byste proto měli mít s sebou i účtenku. Reálná praxe je taková, že jednu nebo dvě mušle v kufru asi nikdo řešit nebude (pokud by se nejednalo o vysloveně chráněný druh), ale při větším množství už by to mohl být bez účtenky problém.


U zemí mimo EU je to ale trochu složitější. Především z Turecka si raději žádné mušle nevozte. Jejich vývoz je zde vysloveně zakázán, přičemž se zákaz vztahuje i na ty kupované. Přivezte si proto raději korálky nebo něco podobného. Taková pokuta za pár mušlí v batohu vám může dovolenou značně znepříjemnit.

mušle
Mušle si z ciziny vozte raději jen ty kupované. Z Turecka žádné. Foto: Pixabay

O želvovině a slonovině, která se občas na Balkáně prodává, ani nemluvě. Obchodování s těmito výrobky je mezinárodně zakázáno a v tomto případě by už člověk riskoval i vězení.

Některé destinace lákají turisty na krásný, často zajímavě zbarvený písek. Řadě lidí potom přišlo jako dobrý nápad si jej trochu přivést domů. Místním úřadům to ale jako dobrý nápad většinou nepřipadá. Například na Sardinii vám tak hrozí za pokus o odvoz místního narůžovělého písku vysoká pokuta, v extrémním případě až vězení.

Související:  Letní dovolená na Helské kose v Polsku jako zajímavá alternativa Chorvatska nebo Itálie

Několik rad pro vývoz suvenýrů z exotických zemí

V exotických destinacích jsou pravidla také velmi přísná. V Austrálii můžete zapomenout na vývoz tvrdých korálů. Naopak výrobky z klokana jsou tam povoleny, ovšem pouze v případě, kdy je následně neužijete pro komerční případy.

Ocitnete-li se třeba v severní Africe, nevozte s sebou domů krunýře želv, byť tam s nimi obchodníci hojně kšeftují. A je na místě znovu připomenout: vůbec se nepokoušejte převážet živá zvířata.

V Karibiku zapomeňte na krásné orchideje, kaktusy i korály. Také oblíbené lapače snů, které mohou být vyrobeny z per vzácných ptáků, je z mnoha zemí zakázané vyvážet.



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *