Věčný život. Napříč celými věky se o něj pokoušelo nespočet lidí. Dosáhnout tohoto nelehkého cíle většinou zamýšleli prostřednictvím různých elixírů s pofidérním složením. V nejlepším případě vyvázli se žaludečními nebo střevními potížemi, v nejhorším si vlastní život zbytečně zkrátili. Archeologům se v čínské provincii Henan podařilo najít dokonce 2000 let starou láhev obsahující tajemnou tekutinu, jež by se také mohla počítat mezi starověké “zázračné” elixíry.
Elixír života poprvé nalezen v Číně
Podle Shi Jiazhena, ředitele Institutu kulturních památek a archeologie v Luoyangu, jde o první podobný nález v Číně. Bronzová láhev není zrovna nejmenší, obsahuje okolo 3,5 litru tekutiny a nalezena byla v rodinné hrobce dynastie Chan, která vládla na přelomu našeho letopočtu.
Tajemství Elixíru života
Po prvním senzorickém hodnocení tekutiny se zdálo, že půjde o láhev s alkoholem. Poté ale přišly výsledky z laboratoře a ty ukázaly na něco mnohem neobvyklejšího. Záhadná tekutina obsahovala dusičnan draselný a síran draselno-hlinitý. Tyto dvě ingredience bývaly často používané v taoistických elixírech života. V dnešní době se dusičnan draselný používá hlavně jako hnojivo, či při výrobě ohňostrojů nebo střelného prachu. Síran draselno-hlinitý nachází také podobné využití. Popíjet takový elixír tedy opravdu nebyl dobrý nápad, nicméně si podobné substance dřívější elita výslovně od alchymistů žádala.
Nejoblíbenější složka? Přece rtuť!
Alchymisté ve starověku často míchali organické a anorganické složky dohromady. Na elixíry čehokoliv totiž neexistovaly jednotné recepty. Nejraději ze všech ingrediencí přidávali rtuť. Ta je totiž fascinovala svými vlastnostmi. Rtuť je za pokojové teploty v podstatě tekutým kovem. Alchymisté jí tak přisuzovali spirituální význam, protože nemohli pochopit, proč tomu tak je. Naneštěstí pro tehdejší uživatele různých elixírů se šeredně spletli. Rtuť je extrémně jedovatá, způsobuje pokles kognitivních funkcí, potíže s ledvinami, případně může i zabít.
Hrobka, kde se elixír našel, měří 210 metrů čtverečních. Kromě dobře zachovalých ostatků těl obsahovala ještě jílové hrnce a nefritové či bronzové artefakty. Podle archeologů jde o významný nález, jež pomůže lépe pochopit zvyky a pohřební rituály z dob dynastie Chan.
Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.