Při vyslovení slova smaragd by se většině lidí měla vybavit africká Zambie, protože právě zde se dnes těží ty nejkrásnější kameny charakteristické sytě zelené barvy, které jsou nejznámější a nejcennější odrůdou minerálu berylu. V posledních letech pak vydaly tamní doly hned několik zelených zázraků.
Smaragdy jsou stále častěji využívány v klenotnictví, když mezi nejznámější šperky, jež zdobí, patří Náhrdelník španělské inkvizice, Hookerova smaragdová brož nebo Andská královská koruna.
Kilogramový Zelený Lev za 2,5 milionu dolarů
V říjnu 2018 byl v největším smaragdovém dole na světě Kagem nalezen obří diamant, který vážil neuvěřitelných 5 655 karátů. Tento objev dostal název Inkalamu, v africkém jazyce bemba, což znamená lev. Stalo se tak v souladu s tradicí, kdy je pojmenování neopracovaných smaragdů vyhrazeno jen pro ty nejvzácnější a nejvýjimečnější kusy.
#diamonds #jewelry Gemfields Discovers 5,655-Carat Emerald At Kagem Mine In Zambia: October 31, 18 by Staff Reporter (IDEX Online) – Gemfields said it has discovered a 5,655-carat emerald crystal which it says has "remarkable cl https://t.co/yPENjqTY9G pic.twitter.com/AhEPJkgly2
— Diamond Buyers Club (@DiamondBuyClub) October 31, 2018
Cena více než kilogramového minerálu o velikosti zhruba lidského mozku byla odhadnuta na 2,5 milionu dolarů. Diamant byl rozřezán na menší kousky a nabídnut veřejnosti v dražbě, jež se konala v Singapuru. Deset procent z výtěžku aukce putovalo na projekty na záchranu divoce žijících lvů.
Lev Slona v Kagemu netrumfl
Nejednalo se však rozhodně o největší diamant, který byl v Zambii objeven. Již roku 2010 byl rovněž v dole Kagem nalezen jiný zelený smaragd, který Lva ještě předčil. Dostal zasloužený název Insofu, Slon, přičemž měl neuvěřitelných 6 225 karátů. Tento kámen zakoupila indická klenotnická společnost za dosud neznámou cenu.
6100 carat extraordinary #gemstone was discovered at the #KagemEmerald mine in 2010 and named "Insofu" which means "Baby Elephant". pic.twitter.com/g4QyD51Z5M
— Prernaa Makhariaa (@prernamakharia) October 23, 2017
Tváří těžební společnosti je Mila Kunis
Zambie se jednoznačně řadí mezi smaragdové velmoci, a to navzdory tomu, že se zde tato zelená nádhera těží již léta. Kupříkladu jen v roce 2012 se ve zmiňovaném dole Kagem, který produkuje čtvrtinu veškerých smaragdů na světě, vytěžilo neuvěřitelných 21 milionů karátů smaragdu, což je více než čtyři tuny.
Důl je vlastněn ze tří čtvrtin britskou těžební společností Gemfields, zbytek náleží zambijské vládě. Zambijské smaragdy jsou pro obchodníky s klenoty dobře rozeznatelné svým modrým nádechem. Zmiňovaná společnost Gemfields je také výrobcem luxusních klenotů jako jsou prsteny, náramky nebo náhrdelníky, které propaguje herečka Mila Kunis známá mimo jiné z psychologického thrilleru Černá labuť.
V České republice bychom smaragdy hledali marně
Kromě Zambie lze hledat známá smaragdová naleziště i v Kolumbii nebo v Brazílii. Právě z Kolumbie byly smaragdy v hojné míře v 16. až 19. století vyváženy do Evropy zásluhou španělských mořeplavců a obchodníků.
Pokud byste se rozhodli zkusit štěstí u nás, budete mít s největší pravděpodobností smůlu. V České republice se totiž zatím nikomu žádný smaragd nikdy najít nepovedlo. Nejbližší naleziště je v Rakousku v lokalitě Habachtal.
Galerie:
Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.