Dokážete si představit probouzet se každé ráno s tím, že se s vámi lehce zatřásla země a při pohledu z okna byste na nebi viděli obláček dýmu, který vychází ze sopky, v jejíž bezprostřední blízkosti bydlíte? Pokud vám z podobné představy běhá mráz po zádech, na Liparských ostrovech rozhodně bydlet nemůžete. Nic vám ale nebrání v tom, abyste na toto souostroví patřící Itálii zamířili jako turisté.
Perla Tyrhénského moře se nachází u severního pobřeží Sicílie
Liparské ostrovy se skládají ze šesti ostrovů, kterými jsou Vulcano, Lipari, Panarea, Stromboli, Filicudi a Alicudi. Jedná se o vrcholky sopek, které vyčnívají nad mořskou hladinu. Některé jsou vyhaslé, jiné se však pravidelně probouzí k životu a připomínají lidem svoji existenci. Na ostrově Vulcano je možné vystoupat až k dostupným kráterům, jako je Fossa di Vulcano, který děsí neznalé turisty výrony plynů nebo mírným zemětřesením. Relaxovat je možné na dvou hlavních plážích ostrova, a to bílé a černé. Ta druhá přitom nezapře svůj původ v sopečném písku.
Liparské muzeum dokumentuje dějiny dané oblasti
Největší ostrov nese název Lipari a má rozlohu 37,3 km2. Historici se shodují na tom, že byl osídlen již v době 4 000 let př. n. l., když sem lidi přilákala možnost těžby obsidiánu. Hlavní město Lipari se dnes nachází mezi přístavy Marina Lunga a Marina Corta. Největší chloubou města je Museo Archeologico Eoliano, kde mohou turisté obdivovat archeologické a epigrafické sbírky.
Místo, o kterém píšeme:
Na Liparských ostrovech dominuje zdravá sicilská kuchyně
Při návštěvě Liparských ostrovů by bylo hříchem neochutnat speciality sicilské kuchyně. Ta je proslulá tím, že je zdravá. Není se čemu divit, protože její základ tvoří čerstvé ryby. Tuňáka na Liparských ostrovech umí upravit různými způsoby, přičemž jeden je chutnější než druhý. Z regionálních pokrmů by pozornosti mlsných jazyků turistů neměla uniknout specialita arancini, což jsou plněné rýžové kuličky smažené ve strouhance. V horkém počasí osvěží proslulý sicilský pomeranč.
Společenská smetánka relaxuje na ostrůvku Panarea
Jaký z ostrovů zvolit, pokud byste se nerozhodli pro pouhou návštěvu souostroví, ale pro delší rekreaci? Doporučit lze jednoznačně nejmenší ostrov Panarea, který je přirovnáván k řeckému ostrovu Santorini. Nejedná se rozhodně o levnou dovolenou, ale přesto v létě doslova praská ve švech, protože je oblíbeným cílovým místem společenské smetánky. Ta zpravidla relaxuje na jachtách, které kotví okolo celého ostrova, přičemž tyrkysově modrá zátoka Cala Junco přímo vyzývá k osvěžující koupeli. Na ostrůvku Basiluzzo nedaleko Panarey se pěstují kapary.
Stromboli – bezpečné dobrodružství z paluby lodi
Největší lákadlo Liparských ostrovů nepochybně představuje aktivní sopka Stromboli. Hlavně v jasných nocích fascinuje turisty, kteří mají možnost sledovat žhnoucí lávu vyletující z ní vzhůru a opět padající do kráteru. Zmíněný typ erupce je bezpečný a nepáchá žádné škody ve svém okolí. Nejkrásnější pohled na tento výjimečný přírodní úkaz je z bezpečné vzdálenosti z paluby lodi. Pokud si vstupenku na některou z lodí koupíte, nemusíte se obávat, že o jedinečnou podívanou přijdete. Erupce se totiž opakují zhruba v intervalu každých dvaceti minut.
Galerie:
Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.