Itálie sice patří mezi nejatraktivnější turistické destinace, severoitalský region Piemont však zůstává i v současnosti do značné míry českými turisty stále neobjevený. Proč bychom se měli do oblasti, kde strávil své mládí vynikající italský autor Umberto Eco, vypravit a kam by měly směřovat naše kroky? Takřka povinností je zde navštívit Turín, jehož tvář druhé poloviny 19. století Eco precizně vystihl ve svém románu Pražský hřbitov.
Hlavní město baroka ukrývá proslulé plátno
Turín je hlavním kulturním i ekonomickým centrem celé oblasti, jemuž někdy historikové kvůli mimořádné zachovalosti historických památek přezdívají „hlavní město evropského baroka.“ Navštívit zde je možné třeba královský palác Palazzo Reale, jenž fungoval dlouhodobě jako sídlo savojských vévodů i italských králů.
Barokní podobu získal v průběhu času i původně gotický Palazzo Madama. Věřící si zde nenechají ujít prohlídku turínského plátna, což je křesťanská relikvie, do níž mělo být záhy po ukřižování zahaleno tělo Ježíše Krista. Otisk lidské postavy je viditelný i pouhým okem. Ve městě, které je sídlem automobilky Fiat, samozřejmě nemůže chybět ani muzeum automobilů, kde je vystaveno okolo 160 aut, přičemž jejich historie je líčena již od 15. století.
Bílé lanýže jsou vyhlášenou specialitou Piemontu
Před návštěvou dalších turistických atrakcí regionu je záhodno se náležitě posílit některou z místních kulinářských specialit. Za zkoušku jistě stojí bílé lanýže, které jsou obvykle obsaženy v omeletách či těstovinách tajarin.
Piemont proslul rovněž výrobou chutných sýrů, ne nadarmo se v městě Bra každoročně koná jejich festival. Známý je především tvarohový sýr typu ricotty, jenž nese název Seirass del Fen. K němu si je možné připít jedním z mnoha druhů italských vín, protože Piemont je společně s Toskánskem nejdůležitější vinařskou oblastí. Po návratu z cest jistě přátele i blízké potěší výborná turínská čokoláda.
V Piemontu je stále co obdivovat
Po vydatném posilnění mají turisté na výběr z celé řady dalších zajímavých lokalit. V rodišti Umberta Eca, Alessandrii, se nachází místní katedrála nebo citadela s několika paláci z 18. století. Okolí Cunea láká jeskyní Grotta di Bossea, v níž jsou nejen krápníky a podzemní jezera, ale i fosilie a kostra jeskynního medvěda. Historické paláce a románská katedrála Sant´Evasio by neměly vypadnout z cestovního itineráře v Casale Monferrato.
Piemont a horská turistika patří k sobě
Piemont je také místem, kde si přijdou na své milovníci horské turistiky. Hlavně v okolí města Domodossola poblíž švýcarských hranic je možné strávit skvělou dovolenou na čerstvém vzduchu, která může být vyplněna výlety na místní Svaté hory. Půvabná horská příroda je balzámem pro duši každého turisty, který si chce alespoň na nějaký čas odpočinout od hektického života ve velkoměstě.
Do Piemontu vzduchem nebo po zemi?
Cesta po zemském povrchu do tohoto nejzápadnějšího italského regionu je vcelku dlouhá a zvolíte-li jako dopravní prostředek vlastní automobil, čeká vás tisíc kilometrů cesty. Pozitivní zprávou je, že kromě jednoho krátkého úseku nemusíte vůbec opustit dálnici. Na druhou stranu by bylo škoda nenavštívit některé z míst, kterými budete projíždět. Jedná se o Mnichov a jezero Bodensee. Můžete rovněž nahlédnout do Lichtenštejnska a hlavně protnete nádherné švýcarské Alpy a až pohoří opustíte, rozprostře se před vámi Milán. Vybírat je opravdu z čeho a už samotná cesta by se dala považovat za cíl.
Bohužel cestu autem citelně prodraží dálniční poplatky. Zdarma projedete jen Německem a Lichtenštejnskem. Rakouská dálniční známka na 10 dní stojí 9,2 euro a ve Švýcarsku musíte uhradit roční poplatek 40 CHF (asi 920 Kč). Nejdražší jsou dálnice v Itálii, kde se vybírá mýtné a průměrná cena poplatku vychází přibližně na 9 euro za 100 ujetých kilometrů. Jen za cestu od italských hranic do Turína a zpět zaplatíte 30 euro. Pokud budete chtít cestovat regionem po dálnicích, vaše cesta se ještě výrazně prodraží.
Cenově výhodněji vychází letenka přímo do Turína. Za zpáteční let s mezipřistáním v Mnichově nebo Frankfurtu nad Mohanem zaplatíte okolo pěti tisíc a cesta vám zabere pouhé tři hodiny. Po Piemontu pak můžete cestovat půjčeným automobilem nebo hromadnou dopravou, která v tomto regionu funguje opravdu dobře.
Galerie:
Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.