Nejvyšší hora království Bhútán, Gangkhar Puensum, zůstává se svojí výškou 7570 metrů nejvyšším vrcholem světa, který dosud nenašel svého přemožitele. Výstup by jistě nebyl nijak jednoduchý, svůj primát si však hora zachovává z poněkud odlišných příčin. Bhútánská vláda totiž zakazuje horolezectví.
Výpravy na vrchol hory v osmdesátých letech skončily neúspěchem
„Bílá hora tří duchovních bratří“, jak by zněl v překladu název této hory, si svoji horolezeckou neposkvrněnost zachovává hlavně z toho důvodu, že Bhútánci věří, že vrcholy hor jsou výsadním místem bohů, kam by neměl mít člověk přístup.
Peníze však zpravidla mají větší přesvědčovací potenciál než víra, což se v osmdesátých letech minulého století prokázalo i v Bhútánu. V době, kdy státní kasa zela prázdnotou, byly za tučný peněžní poplatek schváleny v letech 1985-1986 čtyři horolezecké expedice na Gangkhar Puensum, které však skončily neúspěšně. Je pochopitelné, že místní vykládají tyto krachy tím, že bohové si zkrátka nepřejí být rušeni.
Bhútánská vláda si nepřeje rušit a rozhněvat bohy
Vstřícnost k horolezcům měla krátké trvání. Bhútán se nechce ocitnout v pozici Nepálu, kterému sice z horolezectví plyne značné množství příjmů, zároveň však velmi trpí tamní životní prostředí. Obavy bhútánské vlády byly spojeny i s ohrožením tradičního buddhistického stylu života. Proto byly roku 1994 zapovězeny výpravy do oblastí nad 6000 metrů nad mořem, roku 2003 bylo potom horolezectví zakázáno úplně. Gangkhar Puensum je tak chráněna před útoky těch, kteří by chtěli tuto čtyřicátou nejvyšší horu světa pokořit.
Roku 1999 se sice japonská expedice snažila o získání povolení k výstupu, to však bylo po nátlaku z bhútánské strany zrušeno. Hora se navíc nachází u hranic s Tibetem, který je okupován Čínou, a tak ani nepanuje názorová shoda v tom, kde se nachází její vrchol. Čínské mapy ukazují, že by to mělo být přesně na hranicích, mapa království Bhútán naopak celou horu lokalizuje do své země.
Na druhé nejvyšší nedobyté hoře ztroskotali i čeští horolezci
Pozornost horolezců dychtivých nových zážitků se tak musí zatím ubírat jiným směrem. Druhou nejvyšší nezdolanou a 65. nejvyšší horou světa je Muču Kiš, která leží v pohoří Karákóram v Pákistánu. Její vrchol se tyčí ve výšce 7 453 metrů nad mořem. Na ní si na přelomu srpna a září letošního roku vylámala zuby i trojice českých dobrodruhů ve složení Jiří Janák, Pavel Bém a Pavel Kořínek.
Za neúspěchem výpravy stálo údajně špatné počasí i předchozí aklimatizace. Při pohledu na to, kolik horolezců na Muču Kiš v posledních letech míří, je však možné předpokládat, že odolat jejich náporu bude pro horu stále těžší. Gangkhar Puensum a její bohové mohou zatím být v tomto ohledu v naprostém klidu.
Galerie:
Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.