Řada válečných konfliktů v Africe se vyznačuje tím, že se táhnou velmi dlouhou dobu, aniž by došlo k nějakému uspokojivému řešení. Situace ohledně Armády Božího odporu (LRA), což je označení pro povstaleckou skupinu v severní Ugandě, která čítá údajně okolo 500 – 3 000 vojáků, je ale netypická i pro tamní poměry. LRA totiž vznikla již roku 1987 a za dobu své činnosti má na kontě nepřeberné množství zločinů.
Vznik LRA byl motivován myšlenkou teokracie
U zrodu LRA stál Joseph Kony z kmene Acholi, který se prohlásil za hlas Boží a zpočátku se svými stoupenci usiloval o nastolení teokratického režimu v Ugandě. V současnosti však tato armáda působí v několika zemích. Podniká útoky a uskutečňuje násilné verbování také v Jižním Súdánu, Kongu a Středoafrické republice. Vojáci LRA se v podstatě nezastaví před ničím a bez milosti masakrují civilní obyvatelstvo. Další problém pak představuje skutečnost, že armáda do svých řad verbuje i dětské vojáky.
Podle dostupných informací je struktura LRA rozdělena do čtyř brigád, z nichž každou tvoří 300 – 800 vojáků. Celkové odhady počtu vojáků se pohybují okolo 3 000, přičemž toto číslo značně kolísá v důsledku únosů i úmrtí. Morálka LRA je udržována prostřednictvím výkonu různých náboženských praktik a obřadů. Bývalí bojovníci se netají svým přesvědčením, že Joseph Kony uměl nahlížet do jejich mysli a vždy odhalil případný pokus o útěk nebo zradu. Uvádí se, že zemřel roku 2015.
Boj proti LRA je komplikovaný
LRA byla poměrně dlouhou dobu podporována vládou Jižního Súdánu, který jí však nakonec podobně jako další země v regionu vyhlásil válku. Velká akce proti LRA byla zahájena za spolupráce Ugandy, Konga a Jižního Súdánu roku 2008 poté, kdy velitel LRA Kony opakovaně odmítl podepsat navrhovanou mírovou smlouvu. Navzdory tomu, že se ji povedlo do značné míry rozehnat, nebyla poražena zcela. Přispívá k tomu skutečnost, že vede guerillovou válku a její vojáci se v regionu výborně vyznají.
LRA se zaměřuje na dětské vojáky
LRA postupem času pozbyla podpory většiny obyvatelstva, a to hlavně z toho důvodu, že unáší velmi malé děti, které posléze nutí bojovat. Výjimkou nejsou děti ve věku sedmi a osmi let. Ty jsou nuceny vraždit dokonce i příslušníky svých rodin, čímž u nich dojde k definitivnímu zpřetrhání vazeb s minulostí, protože nabydou dojmu, že už se nemají kam vrátit.
V případě Ugandy se odhaduje, že zde za dobu působení LRA bylo uneseno více než 80 tisíc dětí a dospělých. Udává se, že unesené děti tvoří až 80 % LRA. Nezanedbatelnou část představují i dívky, které se uplatňují nejen jako bojovnice, ale řada z nich se ocitá v trýznivé pozici sexuální otrokyně.
Představy o fungování LRA si lze udělat v podstatě jen z nepočetných svědectví těch šťastlivců, kterým se podařilo uniknout.
Galerie:
Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.