astronaut
Ilustrační foto. Zdroj: Needpix

Představa první cesty do vesmíru a všech případných potíží, které se mohou vyskytnout, je určitě minimálně zneklidňující. Přestože může být pohled do vesmíru úchvatný, ve chvíli, kdy se začnou ozývat podivné zvuky, si přejete být zase co nejrychleji doma.


Jako když někdo klepe do kbelíku

Prvnímu čínskému astronautovi se přesně taková znepokojivá událost stala. Yang Liwei byl vyslán do vesmíru v roce 2003. V nedávném rozhovoru uvedl, že podivné klepavé zvuky zněly jako by někdo ťukal do kovového kbelíku dřevěným kladivem. “Nepřicházely zvenku ani zevnitř lodi.”

Liwei samozřejmě nepatrně znervózněl a začal se rozhlížet, odkud by zvuky mohly přicházet. Žádný přesvědčivý zdroj ale nenašel. Po návratu na Zemi nebyl schopen odhalit příčinu klepání. Dokonce se pokusil zvuky zrekonstruovat, aby mu mohli případně i experti říci, čím to bylo. Ani zde neuspěl.

Není velkým překvapením, že tato zpráva o záhadných zvucích oblétla celý svět a vzbudila nemalou pozornost. Kdo nebo co se pokoušelo vystrašit Liweie, zatímco se nacházel sám daleko od bezpečí Země ve vesmíru?


Yang Liwei
Yang Liwei během mise v roce 2003. Foto: Mil.ru, CC BY 4.0, Wikimedia

Tiché nekonečno?

Ve vesmíru se nenachází nic, co by umožňovalo zvuku šířit se. Předpokládáme tedy, že je v něm naprosté ticho. „Aby zvuk mohl cestovat, je zapotřebí nějaké médium, například částice vzduchu, molekuly vody nebo kovy, atomy,” uvedl pro BBC profesor Goh Cher Hiang, expert na vesmírné inženýrství z Národní univerzity v Singapuru a dodává: „Pokud jde o klepání, mohlo jít o nějaký předmět, jež narážel do vesmírné lodi. Ale je to pouze spekulace.“ 

Jeho kolega, Wee-Seng Soh, přinesl jiné vysvětlení neobvyklého úkazu. Mohlo totiž jít o výsledek rozšiřování či smršťování lodi, zejména když uvážíme, že teplota vesmírné lodi se často mění v závislosti na její poloze.

Související:  Kdy objevíme mimozemský život a jaká bude jeho forma?

Zvuky vesmíru

Podivné zvuky neslyšel jen astronaut Liwei. Čínští astronauté, kteří byli vysláni na mise v letech 2005 a 2008, zaznamenali rovněž nevysvětlitelné klepání. Liwei dokonce své nástupce ještě na Zemi na možné zvuky upozorňoval, aby nebyli zaskočeni jako on.

Ačkoliv se zajímavý fenomén nepodařilo vysvětlit, uvažuje se o něm v současnosti jako o něčem pro vesmír běžném. V roce 1969 totiž na nevysvětlitelné zvuky narazila již posádka tehdejšího testovacího letu na Měsíc. V době, kdy astronauti oblétali v rámci mise Apollo 10 jeho oběžnou dráhu, zaslechli zvláštní pískavé zvuky. V té chvíli byli ale od rádiového signálu odpojeni. NASA donedávna tuto informaci veřejnosti tajila.



avatar

Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.

Similar Posts

Komentáře (1):

  1. Ačkoliv jsem ještě ve vesmíru nebyl, lze ze základů fyziky dovodit, že na osvícené straně Sluncem je teplota tělesa rakety značně plusová (asi + 270 °C) a na straně ve stínu totéž v mínusu, čili na rozhraní světla a stínu rozdíl až 540 °C. I když těleso rakety je velmi kompaktní, ale jsou tam i některé spoje, které se mohou navíc částečně uvolnit extrémní námahou při startu. Toto si myslím může být jedna z příčin, ale mohu se mýlit, že.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *