Desmond Doss
Foto: National Archives and Records Administration, Volné dílo

Desátník sloužící během 2. světové války, jehož jedinými zbraněmi v boji s nepřítelem byly Bible a víra v Boha. Zdá se to neuvěřitelné, ale opravdu, Desmond Thomas Doss po celou dobu své služby ve vojsku nikdy nevzal do rukou zbraň. 1. dubna 1942 se připojil do armády USA. Tou dobou netušil, že za tři a půl roku bude stát na trávníku Bílého domu a obdrží nejvyšší vyznamenání za odvahu projevenou pod palbou. Z celkového počtu 16 milionů mužů, kteří se zúčastnili 2. světové války, jich jen 431 obdrželo Medaili cti.


Nejprve jej měli za podivína

Cesta k tomuto nečekanému výsledku nebyla zrovna vystlána růžemi. Když byl napaden Pearl Harbour, Desmond zrovna pracoval v loděnici a mohl požadovat jiné zařazení, nicméně se rozhodl, že v zájmu boje za svobodu půjde do první linie. Chtěl být armádním medikem, zachraňovat životy v akci, ale nenosit zbraň, neboť to jeho víra Adventisty Sedmého dne nedovolovala. Přesto neměl příliš štěstí na své zařazení, v pěchotní střelecké rotě se na jeho názor na nenošení zbraní nedívali zrovna s pochopením. Ostatní vojáci ho vnímali jako podivína, jeho nadřízení stejně tak. Nikdo z nich nevěřil, že voják beze zbraně může být na frontě jakkoliv k užitku. Desmond ale věřil, že jeho povinností je sloužit Bohu a své zemi, přesně v tomto pořadí.

Útok na Pearl Harbor
Útok na Pearl Harbor. Foceno z japonského letounu, zdroj: Imperial Japanese Navy, Volné dílo

Desmond byl vychován s neochvějnou vírou v srdci. Pokud šlo o Deset přikázání, bral je velmi osobně. Během jeho dětství Desmondův otec koupil velký zarámovaný obraz vyobrazující Deset přikázání. U jednoho z nich, „Nezabiješ!“ byl vyobrazen Kain, jak stojí nad tělem svého mrtvého bratra Ábela. Malý Desmond nemohl pochopit, jak mohl Kain zabít svého bratra. V jeho mysli mu údajně Bůh odpověděl: „Pokud mne miluješ, nikdy nezabiješ.“ S touto myšlenkou pak žil celý život.

Voják také vyžadoval, aby mohl každý sedmý den dostat propustku do kostela. Ani na toto armáda nepohlížela s pochopením, spíše se tím více stával objektem šikany. Přesto se začalo blýskat na lepší zítřky. Vojáci si totiž začali uvědomovat, že když měli nějaký zdravotní problém, od puchýřů z dlouhých pochodování po přehřátí, Desmond byl vždy připraven jim pomoci. Nikdy jim neprojevil žádnou nenávist či neochotu, jakou projevovali oni často jemu. Opět zde žil přesně podle své víry: „Nedělej jinému to, co nechceš, aby dělal on tobě.“


Související:  Čechy mají svoji Ameriku. V lomech se údajně dlouho po válce ukrýval německý voják

Během akce byl ošklivě zraněn. Po válce přišel o plíci

Tam, kde ostatní brali životy, on je zachraňoval. Když někdo potřeboval jeho pomoc, neváhal okamžitě přispěchat, i když tím ohrožoval svůj vlastní život. A tak došlo k nevyhnutelnému. Během nepodařené akce nepřítele byl vážně poraněn vybuchlým granátem, šrapnel z něj mu ošklivě roztrhl nohu. Pokusil se své rány ošetřit, jak nejlépe uměl. Jenže o chvíli později dostal zásah do paže. I v tuto chvíli upřednostnil pomoc jinému zraněnému. Opět přesně podle své nezdolné víry.

Válku přežil a obdržel nespočet ocenění. Než byl propuštěn z armády, nakazil se tuberkulózou a následujících šest let strávil většinu času v nemocnicích. Nakonec mu vyjmuli levou plíci a pět žeber.

Desátník Desmond Thomas Doss zemřel 23. března 2006 ve věku 87 let. Je pohřben na Národním hřbitově Chattanooga, v Tennessee.

Galerie:


Reklamní sdělení:

Samopal vzor 58 – detailní informace o legendárním československém samopalu.



Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *