chudobínská borovice
Foto: Marek Olbrzymek, Tree of the Year

Evropským stromem roku 2020 byla zvolena osamělá borovice, která roste na skalnatém výběžku levého břehu Vírské přehrady na Vysočině. Podle pověsti, která tradovala mezi obyvateli zatopené obce Chudobín, hraje po nocích pod stromem čert na housle. Byly to ale spíše divoké větry, které se proháněly svrateckým údolím.


Strom je starý 350 let, což svědčí o jeho velké odolnosti vůči rozmarům počasí i člověka. Dnes je významným orientačním bodem a strážkyní zaniklé obce Chudobín, která byla v polovině minulého století odsouzena k zániku. Borovice svojí majestátností zaujala internetové publikum, které jí ve finálovém hlasování přisoudilo 47 226 hlasů.

Související:  Češi klesli v žebříčku spotřeby alkoholu. První místo okupují Litevci

Magické síly jsou stromům přisuzovány od pradávna. Toho je důkazem i anketa. Mezi finalisty, kteří vzešli z národních anket, figuruje hned několik stromů, k nimž se vážou pověsti. Na čtvrtém místě se umístil impoznatní buk z Nizomemí, který má mít čarodějnickou moc. Páté místo obsadila starobylá rumunská jedle, jež má podle legendy ochranitelské schopnosti. Podobnou magickou silou údajně oplývá i tis z Irska na 13. místě.

Letošní finále mělo živě proběhnout v Bruselu, ale kvůli pandemii koronaviru bylo zrušeno a na místo toho se konala živě vysílaná online videoprezentace. Dohromady se sešlo více než 285 tisíc hlasů a vybíralo se mezi 16 stromy.


Cílem soutěže, kterou pořádá Nadace partnertví (EPA) a Evropská organizace vlastníků půdy, je zdůraznění emočního spojení mnoha lidí se stromy, ale také ochrana životního prostředí a varování před dopady klimatické krize.

Video: YouTube EPA


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts