Nabyli jste dojmu, že jste již zkušenými turisty a jen tak něco vás nepřekvapí? Toužíte jet do nějaké skutečně exotické destinace, jejíž návštěvou se zatím příliš mnoho lidí pochlubit nemůže? Pokud jste ochotni sáhnout pro vskutku jedinečný cestovatelský zážitek hlouběji do kapsy, bude pro vás Ohňová země tím pravým cílem dobrodružného putování.
Na opravdovém konci světa
Ohňová země je (pokud nepočítáme trvalé základny v Antarktidě) nejjižnějším obydleným místem planety, které bylo roku 1881 oficiálně rozděleno mezi Argentinu a Chile. Myslíte si, že odlehlost Ohňové země je na škodu turistickému průmyslu? Je tomu právě naopak. Obyvatelé dokázali z tohoto zdánlivého handicapu udělat svoji přednost, takže je zde možné navštívit Muzeum konce světa i celou řadu atrakcí, jež se honosí charakteristickým přívlastkem „nejjižnější“.
Padesátitisícové město Ushuaia se chlubí tím, že je nejjižnějším městem planety a podobně je označována i tamní železniční trať. Turisté mají v oblibě místo pojmenované Bahía Lapatia, což je slepý konec silnice číslo 3, který ústí ve formě mola rovnou do moře. Maják na konci světa pak neúprosně upozorňuje na definitivní konec americké pevniny.
Tam, kde je aprílové počasí každý den
Při návštěvě Ohňové země je ovšem nutné počítat nejen se značnými cestovními náklady, ale i s nečitelným počasím. Není výjimkou, že se během jednoho dne vystřídají všechna čtyři roční období.
Ve dne se můžete vyhřívat na sluníčku při teplotě okolo třiceti stupňů, abyste byli zase v noci překvapeni sněhovou nadílkou. Otužilci zde mají dokonce příležitost, půjčit si ledoborec a pustit se tak na cestu do Antarktidy. Je však nutné počítat s cenou okolo 100 000 Kč.
Ohňová země láká milovníky přírody
Ohňová země je Mekkou milovníků přírody, kteří se za pěkného počasí mohou těšit výhledy na kanál Beagle i hornaté ostrůvky v okolí. Projížďka průlivem může být ozvláštněna výskytem některé z velryb, které se tu čas od času objevují. Pokud se tak nestane, není nutné zoufat, protože zde lze sledovat i druhého největšího tučňáka naší planety, tučňáka patagonského, s úctyhodnou výškou 95 cm.
Uvažujete o tom, jak se do Ohňové země co nejjednodušším způsobem dostat? Pravděpodobně vás nepřekvapí, že přímý letecký spoj Praha-Ushuaia neexistuje. Do této oblasti se zpravidla jezdí trajektem či létá letadlem z Punta Arenas v Chile. Doporučit lze i letecké spojení z Prahy do španělského Madridu, následně do Buenos Aires a odsud již letět směrem Ushuaia.
Jak se z Kouřové země stala Ohňová
Pokud ve vašem těle koluje dobrodružná krev, je jistě výzvou, vydat se po stopách portugalského mořeplavce Fernanda Magalhaese, jenž Ohňovou zemi při své cestě kolem světa roku 1520 objevil. Tehdy ji však ještě nazval Kouřovou zemí podle ohňů, které na jejích březích zapalovali indiáni z kmenů Ona a Yaghan, aby upozornili na možná nebezpečí. Zásluhou španělského panovníka, jenž toto označení shledal jako málo honosné, získala teprve později tato země své dnešní přízvisko Ohňová.
Galerie:
Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.