V peruánské Amazonii se má čas od času objevit had kolosálních rozměrů, který svým pohybem kácí stromy a způsobuje zemětřesení. I v moderní době existuje řada místních obyvatel, kteří přesvědčeně hovoří o jeho existenci či přímo vypráví svá očitá svědectví. Jeden případ výskytu údajné Sachamamy zkoumal i český badatel.
Starodávná legenda. Že by první setkání se Sachamamou?
Mezi domorodci už věky koluje příběh o místním lovci, který kdysi ve snaze zajistit svému kmenu potravu, zavítal během honu až do hluboké džungle, do míst, kam nikdo jiný dosud nevkročil. Cestu si musel prosekávat mačetou, přesto neúnavně postupoval dál. Když jí znovu sekl, zarazila se o mohutný, asi šedesáti metrový starodávný kmen. Když se však lovec podíval lépe, s hrůzou zjistil, že se jedná o tělo obřího hada, kterého právě vzbudil.
Podobné scénáře se měly mnohokrát zopakovat. Někdo narazil na jakýsi přírodní útvar, připomínající strom, pláň nebo skálu, a hle, on to byl had. Jeho oči planuly rudou barvou a tělo bylo pokryto vegetací. To proto, že ona záhadná Sachamama, jak bylo toto mytické stvoření pojmenováno, dokáže spát i celá staletí, během nichž splyne s přírodou.
Když je pak tvor probuzen, plazí své obrovité tělo džunglí a zanechává za sebou spoušť. Stromy vyvrací jako třísky, pohyb způsobuje chvění země.
Výskyty v dnešní době zkoumal i český záhadolog
Sachamama se má občas objevovat i napříč 20. a 21. stoletím. Ve vesnici Nuevo Tacna tak údajní svědci vypráví o obrovitém hadovi, který se plazil napříč džunglí, oči rudé, tělo mechem a stromy pokryté, který směřoval k Amazonce, do níž se ponořil a způsobil tím obrovský vír.
Do oblasti bezprostředně zavítal i guvernér s týmem novinářů, kteří nemohli než konstatovat, že cosi opravdu způsobilo asi 300 metrů dlouhou a deset metrů širokou stopu napříč Amazonským deštným pralesem. Hada však ve vodách Amazonky už nevypátrali.
Jako jeden z prvních však výskyt Sachamamy zkoumal český badatel a cestovatel PhDr. Arnošt Vašíček. Shodou okolností byl zrovna na výpravě po Amazonii a jak se říká „byl ve správný čas na správném místě“. Pořídil tak unikátní snímky dosud čerstvé stopy a hovořil se svědky. K jakému názoru tento odborník na tajemno, záhady a legendy došel? Samozřejmě, že bez nalezení tvora nelze hovořit jistě, ale podobně jako jiní, ani Vašíček možnost existence tvorů, o nichž dosud nevíme a kteří se vymykají našim standardům, nevyloučil.
Yacumama aneb Matka vody
Legendy o obřích hadech jsou v mytologii amazonských kmenů pevně zakořeněny, vycházejí až z předhispánského období. A tak nepřekvapí, že se vedle Sachamamy hovoří o dalším hadovitém tvorovi. Říká se mu Yacumama a je považován za matku vody. Plazí se údajně po zemi nebo pod vodami řek. V nich také celé roky odpočívá do chvíle, než je vyrušen.
Obě legendy jsou si až nápadně podobné. Časem mohlo začít docházet k jejich propojení v jednu bytost, což globálně není výjimečný úkaz, neboť příběhy se často vzájemně prolínají a ovlivňují. Ať už měli být tito hadi dva či jeden, jedná se o nepotvrzenou senzaci, jejíž největší význam, tedy kromě turistického lákadla, spočívá v místním šamanském kultu, kde obří hadi vystupují jako mocný duch, ochránce a dárce energie.
Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata spjatá s historií, urbexem, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).
Podezřelé, trochu moc náhod najednou, téměř mi to přijde, jako celé vymyšlené. Co ta stopa?
Každé zvíře musí žrát a srát, natož tak veliké !!! Nelze si objektivně představit, že v přírodě by se stopy tohoto nezjistily, či snad ano ?
Koukám, že to tady je samý chytrý Čech, který umí jenom krást, podvádět a dělat z jiných blbce…
Ja o tomto pribehu hodne slysel,nemam duvod si myslet,ze je to blabol,posledni dobou se cim dal vic operuje s nazorem,ze dinosauri mohli prezit,coz v Amazonii nevylucuji.Podminky od udajneho vyhynuti jesteru se tam nezmenily,ledovec v dobe ledove tam nedosahl,takze dinosauri tam mohli fungovat dale,to stejne pralesy stredni Afriky nebo Borneo ci Papua nova Guinea,zkratka vsude ,kde je rovnikove pasmo.Za me,jakozto cloveka ,jez se o kryptozoologii zajima od 11 let,tak nepochybuji.
Je docela smutné, že podobnými bláboly je zanesený celý internet. Stejně jako oceán plasty. A horší je to, že se najdou lidé, kteří tomu uvěří a potom tím otravují život dalším.
VE SVĚTĚ JE JEŠTĚ PLNO ZÁHAD,TAK PROČ SI O NICH NEČÍST……NIKDY NEBUDE VŠE JASNÉ KAŽDÉMU…
tak proc ty – podle Vaseho mineni – “blaboly“ ctete? titulek je natolik vymluvny, aby Vam umoznil clanek preskocit a cist neco jineho
Myslíte toho českého záhadologa, nebo autora toho nesmyslného článku, který navíc jako ilustraci přiloží fotku psohlavce zeleného?
Clanek je fajn. To ze ale vy poznate nejakeho psohlavce nikoho nezajima. Had je had.
mel byste se zamyslet nad vyznamem slov “ilustracni foto“
A jestli neumřel, žije dodnes…………
Ve finále bude zase všechno jinak………..
A kde jsou ty fotky s těma stopama?
Nejspíš záhadný potomek, či přeživší, vyhynulých dinosaurů.
vypadáš tak 🙂
Taky to někomu připadá spíš jako sesuvy půdy podmáčené zeminy, nesoucí s sebou i stromy a vegetaci?