Severoirský Belfast není nijak zvlášť velké město. Přesto jej stále protíná téměř stovka „mírových zdí“ oddělujících katolické a protestantské oblasti. Příčina jejich vzniku je zakořeněna hluboko v minulosti a stavba bariér uprostřed města je vyústěním více jak dvousetletého sporu mezi oběma křesťanskými skupinami.
Stěny jako mírový prostředek
Dočasné zdi oddělující katolíky a protestanty vznikaly v Belfastu již ve 20. a 30. letech minulého století, ale první skutečná novodobá zeď míru byla postavena až v roce 1969 poté, co městem otřásaly politické a sektářské nepokoje. Ty vešly ve známost jako „the Troubles“. Během srpna 1969 došlo v ulicích Belfastu ke konfliktu mezi katolickými irskými nacionalisty a loajalisty, kteří jsou v drtivé většině protestanti a považují se za Brity. Střet vyústil v téměř 30 let trvající napětí, během kterého se neblaze proslavila například polovojenská teroristická organizace IRA. Do roku 1998, kdy bylo sjednáno příměří takzvanou belfastskou „Velkopáteční“ dohodou, zemřelo při konfliktech mezi oběma stranami kolem 3 500 lidí. Nejhorší situace panovala na počátku 70. let.
Stěny ve městě byly budovány postupně a měly sloužit jako dočasné řešení, aby nedocházelo ke konfliktům mezi oběma skupinami. Belfast tak začala protínat pavučina zdí, která obepínala i celé čtvrti. Znesvářené strany následně k sobě nemohly a stěny opravdu zamezily většímu množství dalších konfliktů. Tak postupně vzniklo 34 kilometrů zdí.
Jedna z nejznámějších mírových stěn leží mezi loajalistickou Shankill Road a republikánskou Falls Road. Dlouhá je 800 metrů. Některé zdi jsou ale i mimo severoirskou metropoli, najdete je například v menších městech Derry nebo Portadown.
Stěny padnou, i když velká část obyvatel Belfastu je stále chápe jako potřebné
Většina mírových stěn vznikla v prvních deseti letech konfliktu. Postupem času se ale situace začala uklidňovat a v některých bariérách se začaly objevovat brány, které umožňovaly průchod z jedné oblasti do druhé. Mnohdy je hlídali strážnici a průchody na noc zamykali.
Po uzavření příměří se zdi staly vhodným místem pro umělce a jak už tomu ve světě bývá, začaly přitahovat turisty. V roce 2008 byla v Severním Irsku zahájena veřejná diskuze o budoucnosti mírových stěn a o tři roky později začala Rada města pracovat na plánu jejich odstranění. Průzkum mezi místními obyvateli, který proběhl v roce 2012, ale nepřinesl moc přesvědčivý výsledek, který by podporoval zboření zdí. 69 % místních obyvatel tehdy věřilo, že jsou stále potřebné kvůli možným konfliktům.
Přestože stěny lákají turisty a mnoho obyvatel Belfastu stále věří v jejich původní funkci, výkonná moc Severního Irska rozhodla, že do roku 2023 budou všechny bariéry odstraněny. V roce 2017 v Belfastu stálo celkem 97 takových zdí a všechny půjdou k zemi.
Galerie:
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.