Návštěva hřbitova vyvolává v mnohých pocity neklidu už z charakteru místa jako takového. Tolik lidských příběhů zmařených nemilosrdností smrti. Někde je ale ke strachu důvod skoro hmatatelný, neklidné duše tu prý opouští své hroby a trýzní živé. Za strašidelný hřbitov bývá považován ten v západočeských Velharticích, jehož děsivé úkazy se měly stát předlohou K. J. Erbenovi k baladě Svatební košile. Ale i nedaleko Prahy je údajně čeho se bát. Na hřbitov v Noutonicích se prý po setmění bojí i někteří místní.
Poděkujme středověku
Noutonice se nacházejí v okrese Praha – západ. Na okraji obce na malém kopečku stojí kostelík sv. Jana Křtitele (původně nazýván na horkách, právě proto, že leží nahoře). Kolem něj je rozprostřen hřbitov, jehož náhrobní kameny jsou v řadě případů velmi staré.
I historie místa samotného sahá do temné minulosti. Ve středověku tu mělo docházet k pohřbívání jakkoli nežádoucích osob, ať už se jednalo o oběti moru, popravené hříšníky nebo třeba nepokřtěné děti. A právě to, dle některých názorů, zapříčinilo nadpřirozené projevy. Nesmířené duše, někdy dokonce naskládané v hromadných hrobech, údajně nemohou nalézt klid.
Internetová senzace
Zvěsti o ponuré atmosféře a paranormální aktivitě na tomto malém vesnickém hřbitůvku roznesly a značně přikrmily hlavně příspěvky na internetu, které s nadšením přijaly možnost, že tu straší. Sdílení článků vyvolalo masovou vlnu názorů, že se jedná o jeden z nejstrašidelnějších hřbitovů u nás.
A tak se můžeme dočíst o strašidelných postavách či prapodivné hře stínů, nevysvětlitelných změnách počasí, náhlé mlze zastírající snahy vyfotit si hroby, má se odsud ozývat i kvílení a nářek.
V neoznačeném hrobě tu prý leží šlechtična Barbara von Langendorf, žena zlá a mnohými nenáviděná. Jedna z verzí příběhu říká, že nedaleko spadla z koně a na následky zranění zemřela. Zdejší obyvatelé její hrob z nevraživosti záměrně neoznačili jménem. Její duch tu prý dodnes bloudí a zlobí se za to, že její smrt ve skutečnosti nebyla nehoda, ale nalíčená past.
Reálná skepse
Samozřejmě nelze přijímat absolutní závěry. Někteří paranormální badatelé opravdu nabízejí nahrávky se zvláštním šuměním či podivnými stíny, které pokládají za důkaz nadpřirozených jevů. Faktem rovněž je, že každý člověk je jinak senzitivní a tak i reálný prožitek na tomto místě se může lišit.
Nicméně většinové názory ohledně místních duchařských zážitků hovoří spíše skepticky. Někteří obyvatelé vísky sem chodí zcela běžně a ani blížící se tma pro ně ve skutečnosti není varovným signálem k odchodu. Otázkám ohledně zdejšího strašení se jen smějí. Také mnohé osobní prožitky i zkoumání za použití speciální techniky detekce zvuku či tepla paranormální aktivitu povětšinou vyvrací.
Poslední spočinutí slavného skladatele
Noutonický hřbitůvek tak zřejmě duchy ani zlé síly nehostí. Je naopak klidným pietním místem uprostřed krásné krajiny. V jednom z rohů hřbitova stojí skromný náhrobek hudebníka, skladatele a zpěváka Petra Hapky. Stejně jako ostatní zde pohřbení, zde spí svým věčným spánkem. Cvakání fotoaparátů, nadšeně komentovaná selfie či noční svit baterek a hledání senzace tak ruší klid místa, které má být poklidným spočinutím k poslednímu odpočinku.
Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata spjatá s historií, urbexem, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).