Ferdinandea
Zdroj obrázku: Volné dílo, Wikimedia

Jedno známé přísloví říká, že příroda je mocná čarodějka. Dokáže ohromit svou rozmanitostí a krásou. Někdy ale přímo čaruje. Ve Středozemním moři dokázala vytvořit ostrov jen proto, aby ho zase nechala zmizet.


Zrod ostrova proběhl rychle

V červnu v roce 1831 zasáhlo západní břeh Sicílie velké zemětřesení. Moře bylo ještě dlouho poté neklidné. Všude byla cítit síra a mnoho mrtvých ryb plulo po hladině. Za několik dní se na Středozemním moři objevilo něco neuvěřitelného. Před kapitánem lodi, který tudy plul, se tyčil nad hladinou asi dvaceti metrový sloup páry a kouře. Mnoho admirálů a mořeplavců tehdy vyslalo své lodě, aby zjistili původ tohoto přírodního jevu. To ještě ale nevěděli, co pro ně příroda chystá. Mezi Sicílií a africkým pobřežím se totiž objevil nový ostrov.

Související:  Přízračné útesy Marie Terezie existovaly jen v atlasech, přesto budily zájem

Nová pevnina vznikla výbuchem podmořské sopky. Zpočátku bylo možné pozorovat ostrov jen částečně, protože jej zakrýval dým, ve kterém se v noci ukazovaly třpytivé záblesky a ohnivé výbuchy. Když se rozptýlil, zřetelně se vyjevil menší tmavý kopeček. Trvalo asi měsíc a z malého výběžku nad hladinou vyrostl ostrov vysoký přibližně 65 metrů s obvodem tři a půl kilometru.

Tento ojedinělý úkaz samozřejmě lákal mnoho odborníků. Někteří se jen k ostrovu přiblížili. Jiní byli méně opatrní a svou ctižádost a zvědavost uspokojili tím, že na ostrově vztyčili vlajku. Tento nepatrný a zároveň přitažlivý kus půdy dostal v průběhu času několik jmen, třeba Ferdinandea nebo Grahamův ostrov. Zkrátka podle toho, kdo se na něj dostal. Logicky tak probíhaly mezi zeměmi spory, komu ostrov patří. Jenže příroda svojí záhadností a majestátností s lidmi lehce zatočila a ostrov nechala zmizet.


Dnes je jeho vrchol asi šest metrů pod hladinou moře. Divoké vlny zakrývají tajemství, které si příroda nechává pro sebe. Vznik ostrova byl rychlý a dech beroucí. Jeho zánik byl naopak pozvolný. Pomalu a jistě se propadal do hlubin moře a v průběhu několika měsíců se zcela ukryl pod hladinu.

Ostrov se zřejmě vytvoří znovu

Mnoho geologů je přesvědčeno, že se ostrov znovu objeví, protože oblast je stále vulkanicky aktivní. V posledních dvou tisících letech se tak prý stalo již čtyřikrát.

Hans Christian Andersen jednou řekl: „Všechny knihy zežloutnou, ale kniha přírody má každý rok nová, nádherná vydání.“ Uvidíme jakou kapitolu nám napíše.

Galerie:

 

Nejmladším ostrovem na Zemi je Surtsey nedaleko Islandu. Vznikl v roce 1963 a o jeho historii a významu si můžete přečíst v tomto článku.

Zdroje: Time.com; Průvodce Sicílií


Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *