Především pro příslušníky starší generace má ostrov Rujána takřka mýtický rozměr. Na tento ostrov v Baltském moři, který patřil NDR, mířila strávit svoji dovolenou za časů socialismu celá řada rodin. Dnes se sice jedná jen o nostalgickou vzpomínku, Rujána má však v každém případě co nabídnout turistům i v dnešní době. Ne nadarmo počet návštěvníků tohoto ostrova každým rokem stoupá.
Na Rujáně je to všude blízko
Přestože je dnes Rujána v Čechách poněkud zapomenuté letovisko, splňuje většinu nároků, které turisté mají. Na ostrově se nachází 20 přístavů, 56 kilometrů pláží vhodných ke koupání a 27 kamenitých pláží. Jejich krása vynahrazuje občasné větrné počasí. Nezanedbatelnou výhodou je skutečnost, že tu je vše blízko a snadno dostupné. Žádná vesnice na Rujáně není od moře vzdálená více než 7 km.
Sassnitz je hlavním městem i malebným přístavem
Povinností každého turisty je navštívit hlavní město ostrova, jímž je mezinárodní přístav Sassnitz. Město je plné různých malebných krámků se suvenýry a nachází se zde celá řada restaurací, kde se dá dobře najíst. V přístavu lze také obdivovat britskou ponorku, která tu kotví již od roku 1963.
Na ostrově Rujána se nacházejí pozůstatky po staroslovanském osídlení
Žádný správný turista si nenechá ujít návštěvu majáku na mysu Arkona. Jestliže panuje dobré počasí, je z něho možné bez problémů dohlédnout až do Dánska či Švédska. Milovníci archeologie zde také obdivují pozůstatky staroslovanského sídliště. Původní osídlení tu ostatně připomíná rovněž dřevěná socha slovanského boha Svantovíta pod věží sluneční observatoře.
Ryby a Rujána patří dohromady
Ostrov Rujána je proslavený svojí kuchyní, která si zakládá na pestrém zastoupení ryb v jídelníčku. Typickými místními jídly jsou ryby zapečené v těstíčku, ryby v housce i nakládané nebo solené ryby. Ty je dobré zapít některým z místních piv.
Hlavní sezóna je na Rujáně od konce července do začátku září
Rujána se stává vyhledávanou turistickou destinací především v posledních extrémně horkých létech. Její chladnější voda a osvěžující vítr se totiž stávají v porovnání s úmornými horky, které panují v jihoevropských turistických destinacích, opravdovým lákadlem. Hlavní turistická sezóna trvá od sklonku července do začátku září a bez včasné rezervace zde pravděpodobně neseženete ubytování. Kromě koupání v moři je ostrov ideálním místem pro pěší turistiku a cykloturistiku. Teplota vody se v sezóně obvykle pohybuje okolo 20 °C. Nachází se zde i celá řada vyhlášených nudistických pláží označovaných jako FKK. Pláže u mořských letovisek a hotelů chrání turisty před větrem a dovolují příjemné opalování na sluníčku pomocí známých proutěných košů.
Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.