Návštěvníci Kypru se shodují, že jeho severní a jižní část představují dva zcela jiné světy. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že na jihu žijí řečtí Kypřané, kdežto na severu turečtí. Jižní část je členem EU a k její návštěvě postačí platný občanský průkaz, ke vstupu do severní části je nezbytný pas, jehož platnost je nejméně šest měsíců po návratu domů. Z těchto příčin by si měl každý turista rozmyslet, jakou oblast bude preferovat.
Události roku 1974 nejsou na Kypru dodnes zapomenuty
Kypr je bývalou britskou kolonií, která dostala roku 1960 nezávislost. V této době však již probíhaly střety mezi tureckými a řeckými Kypřany, kteří usilovali o připojení Kypru ke svým domovinám. Roku 1974 došlo k tomu, že moc získali řečtí nacionalisté, jejichž cílem bylo ve spolupráci s řeckou vojenskou juntou připojit Kypr k Řecku.
Turecko se však nehodlalo ostrova vzdát a na sklonku července téhož roku začalo s invazí v jeho severní části. Následkem těchto událostí došlo k přesunům kyperských Řeků ze severu na jih a tureckých opačným směrem.
Situace eskalovala v roce 1983, když turecká menšina vyhlásila samostatný stát Severní Kypr, který však uznalo pouze Turecko. Situace dodnes zůstává nevyřešena a ke vzniku Společné kyperské republiky nedošlo ani na základě referenda o sjednocení ostrova v roce 2004, kdy se proti němu postavili kyperští Řekové.
Severní Kypr je dosud ne zcela objeveným turistickým rájem
Příznivci konzervativní turistiky každoročně volí odpočinek v jižní části ostrova, který patří mezi nejpopulárnější evropské turistické destinace. Naopak severní část Kypru zůstala dosud turistickým ruchem celkem nezasažena. Zásluhou toho zde lze obdivovat dlouhé čisté písečné pláže bez hotelů a s minimem turistů.
Typickým příkladem je poloostrov Karpaz, kde místní vnímají turisty stále spíše jako hosty. Obyvatelé severního Kypru dokonce považují tento poloostrov za posvátnou oblast. Zajímavostí také je, že majitelé hotelů zde mají často jako hlavní zdroj obživy rybolov. Turista si tak ráno objedná rybu, na kterou má chuť, a večer ji může mít čerstvou a chutně upravenou na talíři.
Na severní Kypr tureckými aerolinkami i taxíkem z jihu země
Máte trochu dobrodružnou povahu a rádi byste krásy severního Kypru poznali na vlastní oči? V tom případě je nutné počítat s tím, že z Prahy se sice můžete dostat do cílové destinace Ercan se společností Turkish Airlines, nutností je ovšem přestup v Istanbulu.
Druhou variantu představuje let do jihokyperské Larnaky, načež se cestující mohou dostat na sever prostřednictvím taxíků, které je zpravidla zavezou vždy k hranici. Severní Kypr přitom láká i návštěvou starořeckého města Salamis nebo druhého největšího severokyperského města Famagusta.
Galerie:
Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.