Bělorusko je rozporuplnou zemí, jejíž samostatná historie se datuje od roku 1991. Již roku 1994 se prezidentem země stal Alexandr Lukašenko a na své pozici se drží až do dneška, ačkoli v současnosti protesty proti němu sílí. Bělorusko je ale také státem s celou řadou historických památek a výbornou kuchyní, která vždy potěší milovníky gastronomie.
Bělorusové jsou rekordmani v konzumaci brambor
Geografická poloha Běloruska naznačuje, že kuchyně se bude podobat té ruské, stejně tak v ní lze úspěšně hledat i prvky polské a pobaltské gastronomie. Tato země je velmocí v konzumaci brambor a je dokonce na prvním místě na světě v přepočtu na jednoho obyvatele. Jeden Bělorus údajně sní ročně úctyhodných 185 kg brambor! Zpravidla je zřejmě zapíjí něčím ostřejším, protože i v přepočtu konzumace alkoholu na obyvatele vládne Bělorusko světovým tabulkám.
Běloruským národním jídlem je místní obdoba bramboráků
Typickým běloruským jídlem jsou draniki. Pod tímto označením se skrývají placky z nastrouhaných brambor, které lze přirovnat k našim oblíbeným bramborákům. Draniki se zpravidla smaží s houbami a servírují se smetanou v zapékacím hrnečku. V některých domácnostech je rozličně plní.
Lazanki mají zřejmě svůj původ v Itálii
Populárním běloruským pokrmem jsou i těstoviny lazanki. Již jejich název napovídá, že mají patrně svůj původ v Itálii. Lazanki jsou z pšeničného, žitného či pohankového těsta, které je zpracované do podoby tenkých trojúhelníků nebo pravoúhelníků. Na běloruských stolech se objevují vařené se zeleninovým olejem, vepřovým tukem nebo kysanou smetanou.
Na severozápadě země je hříchem neochutnat uzeného úhoře
Bělorusko podobně jako Česká republika nemá přístup k moři, takže s mořskými rybami a plody se zde člověk takřka nestřetne. Podobně jako u nás jsou zde však velmi hojně konzumovány sladkovodní ryby a uzení úhoři připravovaní na severozápadě země jednoznačně stojí za zkoušku.
Bělorusko je polévkovou velmocí
Polévka je grunt, ostatní je špunt! Toto rčení našich předků si vzali v Bělorusku za své a místní recepty se pyšní celou řadou vynikajících polévek. Mezi ty nejznámější patří boršč připravovaný z červené řepy nebo ze zelí, soljanka, což je silný vývar z několika druhů masa, rossolnik z kyselých okurek nebo rybí polévka ucha. V létě se je možné osvěžit cholodnikem, studenou polévkou z červené řepy, okurek a kopru.
Návštěva restaurace je pro mnoho Bělorusů svátkem
Z nápojů je typickým běloruským produktem nealkoholický kvas, který se dělá z kvašeného chleba. Z těch alkoholických lze doporučit běloruskou vodku, která si svojí kvalitou nezadá s nejvyhlášenějšími světovými značkami. V restauracích možná našince překvapí ceny piva, které se pohybují zhruba na dvojnásobku cen u nás. Je to zapříčiněné i tím, že Bělorusové do restaurací chodí spíše výjimečně při slavnostních příležitostech. K levnějším možnostem patří jídelny – stolovaya.
Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.