Mnoho míst v naší republice je obestřeno závojem tajemna. Lomy Amerika, ležící ve středních Čechách, nemají hezkou historii. Bývaly místem utrpení a bolesti. Údajně se však staly i místem s nadpřirozenou aktivitou.
Amerika, Mexiko i Kanada v srdci republiky
Jedná se o soustavu vápencových lomů v Českém krasu. Dnes již opuštěné lomy se nacházejí mezi Karlštejnem a Mořinou. Jejich historie postupně vznikala od roku 1900, kdy se v okolí začalo s dobýváním z důvodu rozvíjejícího se průmyslu, který žádal nová ložiska vápence. Jejich světový název má zřejmě co dočinění až s érou trampů, kteří zde rádi hledali zábavu i dobrodružství. Jedná se o lomy Velká a Malá Amerika, Mexiko a Kanada. V okolí jsou však i lomy další.
Historii místa negativně ovlivnila druhá světová válka, v tzv. Trestaneckém lomu fungoval pracovní tábor pro zločince. Lomy si však v závěru druhé světové války nacisté vyhlídli i z jiného důvodu. Jako na jiných místech, chtěli i zde zřídit podzemní zbrojní fabriku. S prohrou Německa vzaly za své i tyto plány. Místo toho zde v letech 1945 – 1946 byli internováni zajatí němečtí vojáci. Mezi roky 1949 – 1953 prostor posloužil ke kázeňské nápravě politicky nekorektních nepřátel komunistického režimu. Pro krutost podmínek v pracovním táboře se tomuto místu říkalo „český Mauthausen“.
Dnes už se zde vápenec netěží. Areál je součástí společnosti „Lomy Mořina, spol. s r. o.“ V okolních lomech ale těžba probíhá i nadále.
Němec uprostřed Čech v poválečném období. Nezáviděníhodná situace
Místní lomy nejsou známé jen pro svůj vápencový kras. V chmurných chodbách zdejších jeskyní si měl život zachránit německý voják Wehrmachtu, Hans Hagen, schovávající se před osvobozeneckými vojsky. Jeho domovem se údajně stal komplex štol u lomu Malá Amerika. O život díky temnému úkrytu nepřišel, tma a samota jej však připravily o rozum.
Celé roky prý setrval v prostoru svého podzemního útočiště a žaláře zároveň. Coby bývalý služebník Hitlerova režimu dobře věděl, že není kam jít, neznal zemi, v níž byl, neznal její jazyk, věděl však, že venku pro něj není bezpečno. A tak se schovával dál, chřadl na těle i na duchu, až nakonec začal nenávidět cokoli a kohokoli, kdo by jej snad chtěl vyrušit z jeho samoty.
Výprava za vojákem Hagenem
Zda se zde nějaký Hagen někdy skutečně schovával, jestli to byl opravdu Němec, ani jak přesně zemřel, nelze stoprocentně říci. Existuje celá řada variací tohoto příběhu, který přežívá do dnešních dní.
Říká se, že neklidný duch Hagena zůstal v prostorách a mstí se za temnotu vlastní duše. Má se zjevovat v jeskyních a s ním prý přichází i závan smrti. Koluje celá řada pověr o muži v dlouhém kabátu, někdy vznášejícím se nad zemí, jindy s ohnivě planoucíma očima, který se zvědavcům zjeví a všemožně usiluje o jejich život.
Pokud návštěva samotná nenabídne dostatek adrenalinu, možno ještě přitvrdit. Kdo nechce spoléhat na náhodu, může zkusit Hagena přímo přivolat. Stačí najít třetí patro západní části komplexu štol nedaleko lomu Malá Amerika. Poblíž, na křižovatce nad jezírkem, visí kovový gong. Kdo na něj třikrát zazvoní, případně zvolá „Hagene, přistup blíž“, má se s duchem jisto jistě potkat. Zážitek k nezaplacení, má to ale háček. Kdo takto učiní, údajně už lom živý neopustí.
Strach na objednání
Návštěva složitého komplexu jeskyní je samozřejmě nebezpečná už z povahy místa samotného. Vstup je tak možný pouze s průvodcem. Za tímto účelem lze kontaktovat OS Hagen.
Galerie lomů Amerika:
Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata spjatá s historií, urbexem, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).