Dvouhlavý pes
Foto: Bundesarchiv, Bild 183-61478-0004 / Weiß, Günter / CC-BY-SA 3.0

Šílenec, nebo seriózní vědec? Takovou otázku si musí položit každý, kdo někdy slyšel o práci doktora Vladimira Petroviče Děmichova. V Sovětském svazu padesátých let minulého století zcela jistě probíhaly všelijaké lékařské experimenty. Dvouhlavý žijící pes patří však k nejvýraznějším z nich. Proč jej doktor stvořil a jaký měl jeho pokus smysl?


Otec transplantační chirurgie

Děmichov patřil ve 30. a 40. letech 20. století k nadějným chirurgům. Byl to on, kdo přišel s termínem transplantace a jeho rané pokusy skutečně položily reálné základy současné transplantační chirurgie. Za obětní beránky si vybíral psi, včetně štěňat. Zkoušel nahrazovat orgány od ledvin až po srdce. V tomto ohledu dosáhl značných úspěchů, jeho cílem však byla úspěšná transplantace hlavy.

První kontroverze se však objevily už v roce 1946, kdy po úspěšných transplantacích srdcí, která nahrazoval jakousi pumpou, přišel s nevídaným zákrokem. Jedno zvíře vybavil náhradním umělým srdcem. Toho dosáhl tak, že odstranil část plic. Zkoumal, jak obě srdce dokáží fungovat a zda by mohly dostatečně zásobit dvě hlavy na jednom těle. Takto „vylepšená“ zvířata dokázala žít až pět měsíců po zákroku.

Německý ovčák se dvěma hlavami

K velkému zlomu došlo roku 1954. Tehdy už Děmichov opustil myšlenku zvířete se dvěma srdci, nicméně sen o psu se dvěma myslícími hlavami začal proměňovat v realitu. Během pěti let provedl 23 pokusů s různými stupni úspěchů. Nejvíce vešel ve známost experiment s číslem 24. Na tělo německého ovčáka jménem Pirat doslova přišil hlavu menšího psa.


Sekundární hlava menšího psa byla připojena cévami na oběhový systém německého ovčáka. Reagovala na vše – slyšela, viděla, čichala a dokonce i vlčáka olizovala či okusovala. Když pila, tekutiny vytékaly voperovanou trubicí na podlahu. Pirat se ji někdy pokoušel odkopnout. Operaci, která trvala jen tři a půl hodiny, tak lze považovat za úspěch. Oba psi, dá-li se to takto napsat, spali nezávisle na sobě.

Kolorovaná fotografie Děmichova a dvouhlavého psa:

Pirat ale dostal po čtyřech dnech edém, a tak byla sekundární hlava odoperována. Děmichov se však nevzdal a v pokusech pokračoval. Nakonec údajně vytvořil dvouhlavého psa, který žil téměř měsíc. Nicméně o této událost nejsou dochovány žádné věrohodné záznamy.

Dočkáme se pokusu s lidskou hlavou?

Proč to ale dělal? Transplantace hlavy, na rozdíl od jeho dřívějších operací, neměla reálné využití a nemá jej dodnes. Z morálního hlediska lze tyto experimenty jen těžko obhájit. Takový zákrok je totiž stále v podstatě neproveditelný, a tak má operace blíže k Frankensteinovi, než k seriózní medicíně. S určitou vizí sice přišel italský neurochirurg Sergio Canavero, ale oporu u odborníků nemá v podstatě žádnou.

Zdroje: weirdhistorian.com; YouTube@TVDATA


Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *