gibraltar
Gibraltar. Foto: Pixabay

Evropskou a africkou pevninu dělí v nejužším místě jen 14 kilometrů vzdušnou čarou přes moře. Gibraltarský průliv je bránou do Středozemního moře i významnou dopravní tepnou. Dnes je známý především díky malému poloostrovu Gibraltar, jemuž dominuje 400 metrů vysoká vápencová skála a který je britským zámořským územím. Zajímavostí v okolí průlivu ale najdete nejen jako turisté daleko více.


Nejjižnější místo evropské pevniny

Pro mnohé může být překvapením, že mys Gibraltar není nejjižnějším bodem kontinentální Evropy. Ten se nachází o několik kilometrů východněji ve Španělsku u města Tarifa. Místo zvané Punta del Tarifa leží v Andalusii a od Afriky jej dělí jen 14 kilometrů. Stejně jako z mnoha míst v okolí Gibraltarského průlivu je i odsud vidět do Maroka. Pokud byste ale hledali nejjižnější bod Evropy i se započítáním ostrovů, pak byste se museli vydat na řecký ostrov Gavdos.

Ceuta – španělská exkláva v Africe

Část Španělska se také pro mnohé překvapivě nachází na území africké pevniny. Exklávy, tedy državy zcela oddělené od zbývajícího území států, má Španělsko hned dvě – Ceutu a Mellilu. Obě sousedí s Marokem a na první jmenovanou si Maroko dělá neustálý nárok. Ceuta má zhruba 83 tisíc obyvatel. Část území je situováno na kopcovitém výběžku a nápadně připomíná ikonický Gibraltar. Exkláva je od Afriky oddělena plotem s ostnatým drátem, který má bránit pašeráctví a migraci. Stejně je chráněna i Mellila.

Ceuta
Ceuta. Foto: Unsplash

Biblická potopa

V období před pěti až šesti miliony lety, tedy v době, kdy předchůdci člověka žili jen na malém území Afriky, klesla hladina moří natolik, že v místě dnešního Gibraltarského průlivu vznikla přírodní hráz, která Středozemní moře oddělila od Atlantiku. Moře začalo vysychat a jen v nejhlubším místě zůstalo v podobě slaného jezera. Tato situace panovala několik desítek až stovek tisíc let. Jakmile voda znovu přetekla úžinou mezi Evropou a Afrikou, hladina Středozemního moře začala stoupat rychlostí až deset metrů denně.


Daňový ráj Gibraltar

Samotný Gibraltar spadá pod svrchovanost Britské koruny, ale jelikož není součástí Velké Británie, panují zde jiná ekonomická pravidla. Území s 33 tisíci obyvateli o rozloze 7 km² má vlastní měnu a sídlí zde více firem než osob zde skutečně žijících. Jak je to možné? Gibraltar firmy zatěžuje minimální daní, a tak zde mají svá sídla společnosti z celého světa. Nejvíce však ze sousedního Španělska, kterému se tato praktika samozřejmě nelíbí.



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *