Hotely v Kupari
Hotely v Kupari. Foto: Gzzz, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

Čas dovolených se blíží a pro mnoho Čechů bude i letos oblíbenou destinací Chorvatsko. Není divu, je na co koukat, nicméně si můžete vaši dovolenou trochu netradičně zpestřit a vydat se za opuštěnými stavbami s pestrou historií.


Opuštěné hotely v Kupari

Pět hotelů vybudovaných v 60. letech 20. století sloužilo původně armádní elitě za dob existence Jugoslávie. Luxusní přímořský resort nedaleko Dubrovníku navštívily tisíce tehdejších vojáků a jejich rodin. Na počátku 90. let 20. století byly však zničeny během války za nezávislost, jugoslávská armáda je poté vyrabovala a spálila.

Hotely Grand, Kupari, Goričina, Goričine II a Pelegrin mívaly dostatek místa k pojmutí až 1600 hostů. Nedaleký kemp dokázal najednou ubytovat více než 4000 lidí. Prezident Josip Broz Tito měl v těchto místech dokonce vlastní prázdninový komplex. Resort sice nebyl původně zamýšlen pro armádní klientelu, ale jak časem nabýval na popularitě, bylo stále těžší si vůbec zamluvit pokoj. Ledaže byste měli ty správné známé.

Hotel v Kupari
Hotel v Kupari. Foto: Pixabay

V současnosti se komplex rozpadá, je zarostlý břečťanem, trávou a stromy. Nedaleké pláže stále přitahují turisty, ať už kvůli své kráse nebo také kvůli známkám tehdejší války, které můžete pozorovat i po letech.


Hotel Belvedere v Dubrovníku

Hned za Dubrovníkem najdeme na útesu s pohádkovým výhledem kdysi nádherný hotel Belvedere. Bohužel si svou slávu neužil příliš dlouho, otevřený byl jen šest let, od roku 1985 do roku 1991.

Když se v roce 1985 otevíral, měl více než 200 pokojů, přistávací plochu pro helikoptéru a soukromý přístav. Komplex zůstává opuštěný od dob války o nezávislost, v roce 1991 se v něm dočasně usadili během obléhání někteří uprchlíci.

Hotel Belvedere Dubrovnik_2
Hotel Belvedere v Dubrovniku. Foto: Gzzz, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

Ve všech 18 patrech jsou rozházené střepy a různě pobořené zdi. Zvenku lze vyjít na terasy položené na různých úrovních útesu. Každá z nich překvapí nádhernou vyhlídkou na přístav směrem k Dubrovníku a ostrovu Lokrum. Na jednom z míst kolem hotelu se točily také Hry o trůny.

Sanatorium Brestovac

Staré sanatorium, které sloužilo nemocným tuberkulózou, se skrývá v lesích u Záhřebu. Později se uplatnilo jako vojenská nemocnice a nakonec paintballová aréna.

Sanatorium zbudované v roce 1909 bývalo jedním z nejlepších center péče o nemocné tuberkulózou v celé Evropě. Postavené v klidném lese, poskytovalo pacientům dostatek soukromí a odpočinku na zotavení. Navíc se traduje příběh velké lásky, jež právě napomohl výstavbě celého sanatoria. Říká se, že se doktor Milivoj Dezman zamiloval do krásné divadelní herečky známé jako Lady Sram. Zamiloval se tak hluboce, že poté, co zjistil, že jeho vyvolená trpí tuberkulózou, přesvědčil zakladatele města, aby vystavěli nemocniční komplex na boj s touto chorobou. Chtěl se ujistit, že jeho láska dostane tu nejlepší péči. Lady Sram však zemřela roku 1913, doktor Dezman ale v nemocnici ještě roky zůstal pracovat.

Sanatorium Brestovac
Sanatorium Brestovac. Foto: Orrllando, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

Sanatorim sloužilo jako vojenská nemocnice během obou světových válek. Roku 1968 ale mělo svá nejlepší léta za sebou a začalo se rozpadat. V současnosti je přístupné návštěvníkům, kteří jej chtějí prozkoumat, ovšem oblíbili si jej také hráči paintballu, takže raději pozor, ať neschytáte nějakou střelu barvičkou.



avatar

Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *