Svazijsko
Foto: Pixabay

Svazijsko je pro Středoevropana téměř neznámou zemí. Malý stát ležící ve vnitrozemí jižní části černého kontinentu nepřitahuje turisty a jen čas od času se o něm můžeme doslechnout z médií. Většinou však nejde o veselé zprávy. Země s pátou nejnižší průměrnou délkou života vzbudila pozornost například před třemi lety, kdy ji nechal tamní král přejmenovat a rozhodně stojí za povšimnutí, že se jedná o jednu z posledních diarchií.


Nejsme Švýcarsko!

V češtině si Svazijsko a Švýcarsko nepleteme. V angličtině jsou si však názvy daleko podobnější – Swaziland a Switzerland, a tak v roce 2018 vládce, král Mswati III., svoji zemi přejmenoval na Eswatini. Od nového názvu si slibuje lepší identifikaci místních obyvatel s vlastní zemí. Jenže Svazijci mají úplně jiné starosti, jistě zcela odlišné od Švýcarů. Obě země s podobným názvem totiž dělí propast. Zatímco Švýcaři jsou na špici v žebříčku životní úrovně, Svazijci na samém chvostu.

Absolutistický král si žije v přepychu, jeho 1,3 milionu poddaných, jak obyvatele země nazývá, však hladoví. Mswati III. disponuje majetkem kolem 4 miliard korun, má 15 manželek a 24 dětí. Celý život žil v luxusu a za svoji okázalost a život v blahobytu, v němž žije zcela odtržen od reality jeho země, je často terčem kritiky.

Na trůn nastoupil v roce 1986 jako nejmladší z 210 dětí svého otce, krále Sobhuzy II. Ten měl manželek dokonce 70 a zemi vládl neuvěřitelných 83 let, což z něj s největší pravděpodobností dělá nejdéle vládnoucího panovníka světových dějin.


Jediná absolutistická diarchie

Mswati III. vládne de facto absolutní mocí, oficiálně zemi spravuje společně se svojí matkou. Jedná se tak o jednu z posledních světových diarchií (dvojvládu) a jedinou absolutistickou diarchii. Ve světě je tento typ vlády uplatňován už jen v Andorrském knížectví a v San Marinu, ovšem za zcela jiných podmínek.

Nekontrolovatelné šíření HIV v celé zemi

Obyvatelé Svazijska pracují většinou v zemědělství. Pokud si chtějí přilepšit, odjíždějí do zlatých dolů v sousední Jihoafrické republice, kde je čeká drsná práce.

Průměrná délka života běžných Svazijců je 52 let. Jen čtyři země jsou na tom ještě hůře. Zemi doslova kosí epidemie HIV, přičemž pozitivní je každý čtvrtý obyvatel a ročně na HIV nebo AIDS zemřou asi 2 % obyvatel země. Téměř polovina nastávajících matek je pozitivních, což je ukazatelem toho, jak se zde nemoc nekontrolovatelně šíří.

Svazijská tradiční víra je založena na síle plodnosti. Podle místní tradice je za skutečnou ženu považována ta, která porodí nejméně pět dětí. V zemi je běžná polygamie, ale také sexuální násilí. Víra však zároveň zakazuje používání jakékoliv ochrany během sexuálního styku. To jsou ideální podmínky pro šíření tak závažného pohlavního onemocnění, které se v zemi poprvé potvrdilo ve stejném roce, kdy na trůn usedl současný král Mswati III. Ten se ale spíše stará o hledání své další manželky.

Galerie:



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *