Medúza
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Některé dovolenkové destinace mohou skýtat skrytá nebezpečí v podobě různých tvorů. Většina těch nejnebezpečnějších je tak malá a nenápadná, že si jich před útokem nemusíte ani všimnout. Kteří to jsou a co dělat, když už vás napadnou?


Medúzy

Na medúzy můžete narazit v podstatě u jakéhokoliv teplého moře. Medúzy žijící v Evropě nejsou smrtelně nebezpečné, přesto může být jejich požahání velmi bolestivé. Pokud se však vydáte na dovolenou za hranice Evropy, lze se setkat i se život ohrožujícími žahavci. Například čtyřhranka smrtelná žijící v Austrálii je jednou z nejsmrtelnějších medúz na světě.

A co dělat, když vás medúza požahá? Hlavně zachovejte klid, nepanikařte, a pokud je to možné, zavolejte na pomoc plavčíka. Jestliže plavčík není na místě, odstraňte z místa zranění zbytky chapadel a dotčené místo polévejte teplou slanou vodou. Jestliže vám začne být nevolno nebo dostanete alergickou reakci, neprodleně zavolejte odbornou pomoc.

medúza
Evropské medúzy nejsou nebezpečné. Foto: Svetobeznik.info

Jedovatí hadi

Podobně jako u medúz, také hadi představují největší nebezpečí především v exotičtějších zemích. Avšak i v Evropě, obzvláště na jihu, vás může spíše vzácně uštknout některý z druhů zmijí.


Mnohem rizikovější oblastí je pak subsaharská Afrika, kde se vyskytují jedny z nejjedovatějších druhů hadů na světě – mamby. Opatrní buďte také v asijských zemích – například v Indii a Indonésii byste mohli narazit na kobru královskou. Dokonce i v USA se lze setkat s jedovatým chřestýšem diamantovým.

Související:  Co dělat v případě, že šlápnete na mořského ježka

Pokud vás uštkne had, snažte se zachovat klid. Ránu vydezinfikujte, sterilně překryjte a obvažte končetinu nad ránou elastickým obinadlem – ale pozor, nezaškrcovat! V žádném případě se nesnažte jed vysát nebo vymačkat, jak se doporučovalo dříve. A samozřejmě nezapomeňte zavolat lékařskou pomoc. Pro další léčbu může být zásadní také to, že si zapamatujete alespoň vzhled hada, pokud nedokážete určit přímo jeho druh.

Mamba zelená
Mamba je velmi nebezpečný had. Foto: Pixabay

Jedovatí pavouci

Na jedovatého pavouka můžete narazit v podstatě kdekoliv. Dokonce i v České republice se vyskytuje zápřednice jedovatá, jejíž kousnutí sice není smrtelné, nicméně bývá velmi bolestivé. V jižních zemích Evropy se pak můžete setkat se snovačkou jedovatou. Ve většině případů je také kousnutí pouze bolestivé.

Na pavouky s život ohrožujícím jedem narazíte spíše ve vzdálenějších končinách. Například kousnutí amerického koutníka jedovatého způsobuje postupné odumírání tkáně až selhání orgánů. Na pavouky si dejte pozor také v Austrálii i dalších exotických zemích.

Související:  Co dělat, když vás v Egyptě postihne faraonova pomsta a jak jí předejít

Jestliže vás kousl jedovatý pavouk, pokuste se opět rozpoznat druh, nebo si alespoň zapamatovat jeho vzhled. Ránu vyčistěte vodou a mýdlem a chlaďte ji. Vždy raději vyhledejte odbornou pomoc, obzvlášť pokud ke kousnutí došlo v nějaké exotické zemi.

Koutník jedovatý
Koutník jedovatý může i zabít. Foto: Volné dílo, Wikimedia

Štíři

Štíra naštěstí nepotkáte na dovolené příliš často, a pokud ano, pravděpodobně se bude jednat o nějaký nejedovatý druh. V Africe a Asii se však vyskytují i jedovatí a opravdu nebezpeční štíři. Například životu nejnebezpečnější druh vůbec – štír nejjedovatější.

První pomoc je velmi podobná jako u kousnutí pavoukem. Vyčistěte ránu mýdlovou vodu, chlaďte ji a raději vyhledejte lékaře. Někdy může i štípnutí nejedovatým štírem způsobit nepříjemnou reakci, jako jsou otok nebo problémy s dýcháním. Nepodceňujte proto první pomoc ani u těchto incidentů.

štír
Kousnutí štírem není radno podceňovat. Foto: Pixabay


Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *