Jezero Bajkal v jižní části Sibiře je nejstarším jezerem na světě. Jeho stáří se odhaduje na dlouhých 25-30 miliónů let. Kromě toho je se svou hloubkou 1642 metrů také nejhlubším světovým jezerem. Tím však výčet jeho „nej“ nekončí.
Nejkrásnější místo a zároveň největší jezerní zásoba sladké vody
Bajkal je díky své hloubce a rozsáhlé velikosti objemově největším jezerem na světě. Pro představu, pobřeží Bajkalu měří asi 2100 km. Obsahuje tak zhruba pětinu veškeré sladké vody na Zemi, což je na jezero opravdu vysoké číslo. 70 % sladké vody se totiž nachází v ledovcích a naprostá většina zbylých procent je podzemní voda. Díky své velikosti má jezero také velké množství ostrovů – dohromady 27. Největším z nich je Olchon o rozloze 730 km², které je třetím největším jezerním ostrovem na světě.
Dalším „nej“, kterým se může Bajkal pochlubit, je skutečnost, že se jedná o jedno z nejúchvatnějších míst vůbec. Vděčí za to především své průzračné vodě, díky které lze z povrchu vidět až 40 metrů do hloubky jezera. A pak také křišťálově čirému ledu, jenž se na hladině tvoří od ledna do června. Především v okolních jeskyních vznikají v tomto období úchvatné ledové útvary, avšak i samotné jezero pokryté křišťálovým ledem skýtá nádherný pohled.
Jezero bují rozmanitým a jedinečným životem
Možná vás napadá, že v tak chladném a hlubokém jezeře nebude příliš bujný život. Opak je ale pravdou. V různých hloubkách zde žije 1 500 – 1 800 živočišných druhů a na povrchu jezera či v jeho blízkém okolí rostou stovky druhů rostlin. Až 75 % všech těchto organismů jsou endemity – tzn., že nežijí nikde jinde na světě. Jedním z nich je třeba ryba comephorus s průsvitným tělem bez šupin, která je nejpočetnějším rybím druhem v jezeře.
Jediným savcem žijícím v jezeře je tuleň bajkalský, který je nejmenším tuleněm na světě a zároveň jediným čistě sladkovodním zástupcem tuleňovitých. I on se řadí mezi endemické druhy. Tuleni jsou zde ale již velmi dlouho nezákonně loveni pytláky, následkem čehož jejich populace pomalu klesá.
I život v okolí jezera je velmi bohatý. Kromě divokých prasat, sibiřských srnců a rosomáků zde žijí také losi, rysi a hnědí medvědi. V zalesněných stepích se skvěle daří i vlkům.
Galerie:
Místo, o kterém píšeme:
Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.