Bahenní sopka
Foto: Pixabay

Sopečné výbuchy si většinou spojujeme s chrlením magmatu a horkem. Na světě ale existuje asi tisíc vulkánů, které se vymykají utkvělým představám, jejich hlavní substancí je totiž bláto, přičemž teplota při výbuchu může klesnout až k bodu mrazu. Nejvíce bahenních sopek se nachází v Ázerbájdžánu, kde byste jich napočítali na čtyři stovky.


Bahenní sopky se vytvářejí v místech s velkými ložisky zemního plynu. Ten může slabšími místy mezi podzemními kapsami a povrchem uniknout. Někdy se tak stane náhle a dojde k erupci, jindy plyn pomalu uniká a sopka tak neustále probublává nebo hoří malým plamenem. Největší z nich jsou ale pod hladinou Kaspického moře. Obrovská podvodní erupce v roce 2001 dokonce vytvořila malý ostrov.

Téhož roku došlo i k většímu povrchovému výbuchu, který místní barvitě popisovali. Podle očitých svědků se nejprve země zvedala, jako by se z podzemí snažilo dostat nějaké velké zvíře, následoval ohlušující výbuch a ze země začaly tryskat plameny dosahující výšky až 300 metrů. Vše obklopovala mračna dýmu. Následně začalo z nitra země šlehat bahno. Apokalypsa byla vidět na vzdálenost asi 15 kilometrů a plameny přestaly hořet až za tři dny.

Související:  Erupci sopky na Havaji v roce 2018 způsobil podle vědců přívalový déšť

Bahenní sopky ale nikdy nedosahují výšky jako běžné magmatické vulkány. Připomínají spíše měsíční krátery. K nejznámějším a zároveň největším vulkánům tohoto druhu patří Boyuk Khanizadagh a Turaghai. Ty se přibližně v intervalu dvaceti lety připomínají místním obyvatelům mohutnou explozí bláta. Pro lidi však bezprostředně nebezpečné nejsou, protože se nacházejí daleko od nejbližších obydlí. Ázerbájdžánem však koluje nepotvrzený příběh o výbuchu sopky Bozdaghu, který měl usmrtit šest pastýřů a 2 000 ovcí.

Pro turisty je nejlépe dostupná oblast Palchik. Zde je možné pozorovat hliněné krátery, některé hoří, jiné bublají nebo ze z nich kouří a mnoho z nich je neaktivních. Bahno je údajně slané a podle místních má léčivou moc. Někteří věří, že jsou plameny bahenních sopek dávným zdrojem ázerbajdžánského zoroastrismu, což je dávné monoteistické náboženství založené na dualismu dobra a zla.


Galerie:


Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *